Антикорупційний суд: яким він має бути?

Майже рік в Україні триває судова реформа. Вже добігає кінця конкурс на 120 суддівських крісел в оновленому Верховному Суді. Будемо сподіватися, що восени після ухвалення всіх необхідних законодавчих змін він повністю запрацює.

Розпочато конкурс на 600 посад місцевих суддів. Проте є одне питання, яке досі не врегульоване – створення антикорупційної судової інституції, що передбачено Законом «Про судоустрій та статус суддів», прийнятим разом з ухваленням змін до Конституції в частині правосуддя.

Очікується, що така інституція може бути створена вже цього року. В якому вона буде вигляді – спеціалізованої палати у Верховному Суді, а також антикорупційної спеціалізації в апеляційному суді першої інстанції, або це буде окремий суд – питання дискусії. Наразі в парламенті зареєстровано два відповідні законопроекти, що відрізняються у підході до створення антикорупційної судової інституції.

Якщо говорити про можливий окремий антикорупційний суд, який взагалі відокремлений від судової системи й де-факто є монопольним, то це суперечить Конституції. Водночас створення антикорупційної палати в нинішній системі правосуддя чи створення окремого Антикорупційного суду, який буде інтегрований в незалежну судову систему, відповідатиме Основному Закону.

Розуміючи важливість створення такої антикорупційної інституції, дуже хочеться, щоб в антикорупційному суді не порушувався принцип інституційності, щоб рішення суду першої інстанції бутафорно не оскаржувалося в апеляційній інстанції в сусідньому кабінеті. Згідно із запропонованим законопроектом щодо автономного суду відсутній апеляційний суд, а є лише дві палати в одному і тому ж суді. Обов’язково повинні бути окремі інстанції, оскільки це право на захист, гарантоване Конституцією. Крім того, в таких антикорупційних судах взагалі не дивитимуться на практику Верховного Суду з антикорупційних справ, адже вона, на відміну від інших категорій справ, просто буде відсутньою, тому судитимуть якось окремо, що також трохи дивно.

Також принципово важливим є питання щодо рівності та незалежності суддів, незважаючи на спеціалізацію справ, які вони розглядають. Не може бути більш незалежних чи менш незалежних, чи рівніших перед законом суддів. Я дуже не хочу, щоб коли поставатиме питання притягнення судді до відповідальності, то щодо всіх суддів питання розглядатиме Вища рада правосуддя, яка складається не лише з суддів, а й з представників різних сфер, а щодо суддів антикорупційного суду – лише збори антикорупційного суду. Це вже корпоративний захист, який штучно створює окрему касту.

Що ж стосується добору суддів для розгляду антикорупційних справ, то тут у нагоді може стати досвід формування Верховного Суду, коли до участі в конкурсі була залучена громадськість у вигляді Громадської ради доброчесності. Вони не лише вивчали досьє кожного кандидата, а й мали безпосередній вплив на результат конкурсу – 40% претендентів, які отримали негативний висновок ГРД, припинили участь у конкурсі.

Є ще один аспект, що лежить більше в моральній, аніж юридичній площині. Якщо створювати окремий суд під окрему категорію справ, виходитиме, що у нас існує залежна та нечесна судова система, і при цьому є якийсь інший суд, незалежний від судової системи та більш чесний. Тобто пересічний громадянин має звертатися до нечесного суду, де правосуддя менш якісне, а справи корупціонерів розглядатимуть чесні та незаангажовані судді? Такого не може бути. У нас єдина судова система, яка повинна бути якісною та незалежною, незважаючи на спеціалізацію справ, що розглядаються. Незалежно від того, чи звернулася людина похилого віку, якій недоплачують пенсію, чи впіймали високопосадовця – правосуддя має здійснюватися за єдиними стандартами.

Я виступаю за створення антикорупційного суду, але на конституційних засадах незалежності судової системи та прозорості. Це і стане запорукою його ефективності та незаангажованості.

Сергій Алєксєєв
юрист, народний депутат, заступник Голови Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя