Анатолія Коваленка призначено членом кваліфікаційної комісії прокуратури

Адвоката Київської області Анатолія Коваленка призначено членом Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури. Під час ІІІ З’їзду адвокатів України, що проходив 20 листопада 2014 року у місті Мукачево, Закарпатської області, за кандидатуру пана Коваленка проголосував 131 делегат. Відмітимо, що на цю посаду, окрім Анатолія Коваленка, претендували ще три адвоката: Юрій Дацюк, Андрій Фостюк та Оксана Комарницька.

Сам З’їзд відбувався у напруженій атмосфері, але не настільки скандально як, приміром, у квітні 2014 року в Одесі. Спочатку, коли адвокати прибули до місця проведення З’їзду - приміщення «Евентум Холл» - о 10 годині для реєстрації, їх туди банально не пустила охорона, мотивуючи це відсутністю чи розірванням договору оренди. Згодом з’ясувалося, що адміністрація "Евентум Холл" дійсно повернула сплачені кошти за оренду приміщення на рахунок НААУ. Тож делегатів почали реєструвати прямо на вулиці, була викликана слідчо-оперативна група, котра почала фіксувати правопорушення та складати протокол про недопуск делегатів на З’їзд. В оперативному порядку розпочалися пошуки нового місця для проведення З’їзду. Цікаво, що на З’їзд прибуло близько 60 делегатів від м. Києва, проте за списками РАУ могло бути зареєстровано лише 34 адвокати. Кияни настоювали на допуску всіх делегатів, через що виникло певне протистояння..

Близько 12 год. 20 хв. адвокати врешті-решт зібрались в актовому залі Агроколеджу м. Мукачево, який був терміново наданий на прохання адвоката Ігоря Черезова. Своєю чергою Голова НААУ Лідія Ізовітова повідомила всім, що київська делегація взагалі відмовилась реєструватись на З’їзді. Після обрання голови (Вікторія Гайворонська, м. Харків) та секретаря З’їзду (Людмила Бойко, Київська область), зареєстровані делегати проголосували за зміну місця проведення З’їзду (з вул. Автомобілістів, 13 "(Евентум Холл") на вулицю Матросова, 32 (Агроколедж)). Проголосували: «за» - 181 делегат, «проти» - 9, «утрималось» – 5.

І лише після цього розпочалася власне робота З’їзду. Зокрема, делегатів З’їзду привітав Генеральний прокурор України Віталій Ярема (його слова привітання зачитала Лідія Ізовітова). Генпрокурор підкреслив важливість ролі адвокатів в побудові держави на демократичних європейських началах. Також пан Ярема висловив надію, що призначений представник в КДК прокуратури буде гідним. 

Потім була обрана лічильна комісія з 17-ти чоловік (голова - Тарас Савченко), редакційна – 4 особи, та мандатна (голова - Максим Болдін) комісії – 17 чоловік. О 17 год. 30 хв. мандатна комісія перевірила дані протоколів та встановила, що заміні підлягають 199 тимчасових мандатів, з яких 188 – обраним делегатам, а 11 – кооптованим. Весь цей час адвокати обговорювали питання адвокатських внесків, обрання членів ВРЮ, була пропозиція внести зміни до Конституції України – додати окремий розділ про адвокатуру (про прокуратуру ж є!) тощо. Лише о 18 год. 15 хв. мандатною комісією було видано 197 мандатів обраним делегатам та 10 – кооптованим (адвокати з Полтавської області мандатів не отримали), Після обговорення було затверджено регламент та прийняте рішення голосувати відкрито по питанню призначення члена Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури, яким і було обрано Анатолія Коваленко.

Серед іншого, на З’їзді також було прийнято рішення про внесення змін до Положення про Вищу ревізійну комісію адвокатури (ВРКА). Зміни стосуються збільшення складу ВРКА. За таке рішення проголосував 121 делегат. Також З'їзд проголосував за затвердження звернень, про які доповідалося під час роботи мандатної комісії. Це різного роду звернення щодо поліпшення адвокатської діяльності; доступу до реєстрів; змін до Податкового кодексу України. Крім того адвокати обговорили розмір внеску і його процентний розподіл між регіональними і центральним бюджетами органів адвокатського самоврядування.

У зв'язку з появою в ЗМІ інформації, що З'їзд адвокатів України нібито з порушенням порядку і повноважень проводить призначення членів Вищої ради юстиції, секретар Ради адвокатів України, адвокат Павло Гречківський заявив, що поширена інформація не відповідає дійсності: «Питання щодо обрання членів ВРЮ поки не стоїть на порядку денному. Більше того є пропозиція про зняття цього питання з порядку денного до прийняття остаточного рішення Вищим адміністративним судом України у справі щодо рішень Позачергового з'їзду адвокатів України про призначення членів ВРЮ. Можливо, слід взагалі перенести голосування по новим членам ВРЮ на інший час». Делегати дослухалися до цієї пропозиції - й у роботі З’їзду було оголошено перерву до того часу, поки не буде оголошено рішення суду по зазначеній справі. 

Нагадаємо, що відповідно до Закону про прокуратуру Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів є колегіальним органом, який відповідно до повноважень, передбачених цим Законом, визначає рівень фахової підготовки осіб, які виявили намір зайняти посаду прокурора, та вирішує питання щодо дисциплінарної відповідальності, переведення та звільнення прокурорів з посади.  До складу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів входять одинадцять членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше десяти років, з яких: 1) п’ять прокурорів призначає всеукраїнська конференція працівників прокуратури; 2) дві особи (вчених) призначає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ; 3) одну особу (адвоката) призначає з’їзд адвокатів України; 4) три особи призначає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини за погодженням з комітетом Верховної Ради України, до предмету відання якого належить організація та діяльність органів прокуратури.

До речі, членами КДК прокуратури від З’їзду юридичних вишів 24 листопада 2014 року було обрано кандидата юридичних наук, заступника декана юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександра Ковальчука та доктора юридичних наук, професора кафедри теорії держави і права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Станіслава Погребняка.