Ціна слова, коли честь забута…

У поетеси Марії Зінченко є дуже простий, але красномовний вірш під назвою «Ціна слова». Він досить невеликий за змістом, то ж можна дозволити собі навести його повністю:

Брехні так легко не сховаєш.

Вона відкриється сама

Коли цього ти не чекаєш,

Як грізний дощ під час тепла

Відкрити правду теж палюче

Не знаєш, чи згориш чи ні

Ти від правдивої отрути,

Що мучить совість у душі

Та від такого жити будеш

Бо чесність - це лиш гіркота

А за брехню - довіру впустиш,

Солодку часточку добра

Як не дивно, але саме ці слова спали мені на думку під час нещодавнього позачергового засідання Ради адвокатів Київської області, де розгорілись зовсім не спортивні пристрасті навколо дій, думок та вчинків окремих адвокатів саме з приводу команди Ради адвокатів Київської області (KRBA team). І ось що дивно – чи не вперше за багато останніх років на засіданні Ради обговорювалось питання честі, нехай і честі регіону, і виключно у спортивному сенсі, та тим не менш.

Загалом, якщо трохи відволіктись від теми, то саме Рада адвокатів Київської області задала новий тренд серед усіх органів адвокатського самоврядування – запропонувавши декілька років тому новий формат єднання адвокатів у дружню та спільну родину, або якщо трохи менш пафосно – то міцну команду однодумців, в тому числі й через проведення футбольних турнірів серед адвокатів. Згодом і в інших регіонах, та й на центральному рівні – у Національній асоціації адвокатів України – зрозуміли, що футбольні баталії – це не лише сила звитяги та дух спортивної перемоги. Але й споконвічні принципи побратимства, лікоть товариша та підтримка колеги, честь рідного краю, і врешті-решт – патріотизм. І вся ця атмосфера формувалась в Київській області з одного боку - за безпосередньої участі адвокатів, які й складали команду KRBA team, а з іншого - за щирої підтримки і що було не менш важливо для починання – матеріальної допомоги від Ради адвокатів Київської області. У 2016 році ще ніхто не думав про те, а чи слід прописувати, хто і як формує склад команди, й багато чого іншого. Тоді хотілося одного – допомогти команді, показати усім адвокатам – в чому полягає справжня єдність і відвертість у спілкуванні між адвокатами регіону.

За 2,5 роки з бюджету Ради адвокатів Київської області (з квітня 2016 року по теперішній час) було витрачено майже 250 000 гривень. Вказані кошти виділялись безпосередньо на оплату тренера, оплату оренди футбольного майданчика для тренувань, придбання форми та м’ячів для гравців.

Власне, а що ще потрібно футболістам, які перш за все є адвокатами, а вже потім гравцями? Правильно – лише вдачі та слів, які підбадьорюють. Й голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, й інші члени Ради, серед яких особливо відзначимо Федора Клапчука, Петра Варишко, та інших – в словах й вчинках були відвертими: проводились турніри, організовувались заходи з підтримки й підготовки та міжнародних футбольних змагань серед адвокатів. Й результати не забарились – адвокати з KRBA team, відчувши власні сили, маючи за плечима міцний тил та підтримку – почали підкорювати спортивний Олімп. Всі ми пам’ятаємо радість від того, як хлопці стали срібними призерами чемпіонату адвокатів Європи у словенському Мариборі, виграли турнір НААУ, спромоглися на найвище досягнення – стали чемпіонами світу серед адвокатів в Іспанії на Mundiavocat2018.

На адресу адвокатів з Київської області лунали оплески. Заслужені й щирі.

Й тим більш дивно, що окремі адвокати їх вже не чули. Їм, напевне, можна так подумати, вже марились телеефіри, обійми вболівальниць, великі гонорари… Забувши при цьому про рідну Київську область, яка й дала їм старт у велике футбольне життя, подарувавши й частинку свого серця у назві, бо ж повна розшифровка звучить як Kyiv Region Bar Association, тобто команда Ради адвокатів Київської області… Але Рада вже стала для окремих гравців «чужою», бо вони перш за все відчували себе більше футболістами, аніж адвокатами. І вже десь в останню чергу саме адвокатами Київської області.

Не можна чітко сказати, коли між окремими гравцями команди та керівництвом Ради виникли складні відносини. Можливо, тоді, коли хлопці почали отримувати спонсорські внески від юридичних фірм Олега Горецького чи «Алєксєєв Боярчуков та Партнери». Можливо, на те були інші причини, які нам наразі не відомі, але ані патріотизму, ані поваги до Київської області з боку окремих гравців з певного часу вже не відчувалось…

Першим тривожним дзвіночком з цього приводу стало дуже дивне запрошення московської команди в Київ для участі у футбольному турнірі, який організувала KRBA team. Подиву Петра Бойка не було меж – як можна запрошувати представників ворога (а майже усі адвокати РФ підтримують агресію проти України на Донбасі) до себе, виправдовуючи це сумнівним «це ж усього лише спорт». Одна справа, коли з російською командою відбувається спортивна зустріч на полях Європи. Але запрошувати до себе додому? Дійсно, це усього лише спорт, але чому ж в такому випадку адвокати дозволили винести собі за дужки питання патріотизму? Це зовсім і абсолютно не порушує жодних приписів Правил адвокатської етики, але залишає гіркий присмак розчарування в душі.

Як треба було розуміти цю ситуацію? Можливо, відбувся дисконект у комунікації? Ймовірно, всяк буває у житті. Тож саме з метою з’ясування взаємного розуміння і спільного бачення функціонування команди під егідою Ради адвокатів Київської області Петро Бойко зустрівся з членами команди, просто поговорити сам-на-сам.

Розмовляли відверто. Крапки над «і» розставили. Потисли руки. Але як виявилося декілька днів потому – жодної згоди не досягли, а перемовини просто не дали ніякого результату. Бо вже 20 жовтня адвокати з KRBA team у повному складі стали зовсім іншими людьми. В прямому й переносному сенсі цього слова – просто сказали, що вони футбольна команда «Алєксєєв Боярчуков і Партнери».

Як і чому так сталося? Чи по спортивному це – перевзуватись у повітрі? Кожен звичайно, відповідає на це питання самостійно. Але відповідь офіційного представника команди була досить приголомшливою: «Відносно участі більшості з команди KRBA Team в цьому турнірі під прапорами юридичної компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», то таким чином ми хотіли в першу чергу висловити нашу колективну і командну вдячність компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» як одному з головних спонсорів можливості поїздки KRBA Team на Чемпіонат Світу серед адвокатів в Іспанії, на якому ми здобули золото. Тому, коли надійшла пропозиція-прохання від керівництва компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» підтримати їх участь в юридичному турнірі під їх знаменами, ми з радістю погодились на це». Ви тільки вчитайтесь в ці слова «прохання-пропозиція», «погодились з вдячністю». Це дійсно кажуть футболісти-адвокати Ради адвокатів Київської області? Чи це кажуть адвокати, які не знають, чиї знамена вони представляють? Чи це кажуть футболісти, яким все одно – за кого грати, аби лише більше платили?

Відповіді на всі ці питання й намагалися знайти члени Ради адвокатів Київської області 25 жовтня. Відповідей прямих не було. Легких рішень – теж.

Як зауважив член Ради Федір Клапчук, головне, що має зробити в цьому випадку Рада адвокатів Київської області – зберегти саму команду, її перемоги й славу, підтримувати тих футболістів, які й надалі бачать себе виключно під знаменами Київської області.

Інші члени Ради з цим цілком погоджувались, але казали, що не менш важливо – зберегти честь і гідність, патріотичний дух KRBA team, врешті-решт закріпити у свідомості адвокатів приналежність команди саме до Київського регіону як спільноти усіх адвокатів, а не глашатая інтересів окремих спонсорів.

Саме з такою метою в результаті обговорення й було запропоновано поставити на голосування питання про зупинення фінансування футбольної команди «KRBA team» в тому складі, який діє на день прийняття цього рішення, припинити функціонування команди «KRBA team», з можливістю поновлення за умови формування нового складу команди. Додатково було прийнято рішення оголосити новий набір до команди «KRBA team» (виконання цього рішення доручено члену Ради Клапчуку Ф.П.).

«За» це рішення в Раді висловились одноголосно. Майже після двогодинних дебатів з такого маленького, але неймовірно важливого епізоду з життя адвокатів Київської області.

Бо ціна слова для адвоката – завжди висока. Але для патріота та людини честі вона має бути ще більшою.

 

Автор: Іван Правдін, журналіст