ГПУ заборонила слідчим відмовляти адвокатам у праві бути присутніми при обшуках

Голова Консультативної ради при Генеральній прокуратурі України, адвокат Київської області Сергій Ярош повідомив голову Ради адвокатів Київської області Петра Бойко про те, що відтепер у випадках виявлення фактів продовження практики недопуску адвокатів до участі в проведенні обушків можливо і навіть необхідно реагувати, в тому числі і крізь призму офіційної позиції Генеральної прокуратури з цього питання.
 
Справа в тому, що наприкінці лютого виконуючий обов’язки генерального прокурора України Юрій Севрук направив розпорядження до керівників регіональних прокуратур щодо забезпечення участі сторони захисту у слідчих та інших процесуальних діях.
Відповідний лист Генпрокуратури став результатом роботи Консультативної ради при ГПУ, яка тривалий час наполягала на виконанні положень Кримінального процесуального кодексу України щодо допуску адвокатів до місця проведення обшуку, навіть у випадку прибуття представників сторони захисту із запізненням.
 
Нагадаємо, що ще 17 вересня 2015 року Консультативною радою при Генеральній прокуратурі України було прийнято рішення № 10-2015 (http://www.gp.gov.ua/ua/krg.html?_m=publications&_t=rec&id=163224) яким було визнано такою, що не відповідає принципам розумності, добросовісності та справедливості, існуючу практику органів, які здійснюють досудове розслідування, щодо недопуску до участі в проведенні обшуків (оглядів) адвокатів та/або законних представників  осіб, які є власниками та/або фактичними володільцями обшукуваного житла (іншого володіння). У зв‘язку із цим Консультативна рада й просила Генерального прокурора України видати відповідне методичне роз‘яснення для нижчестоящих прокурів.   
 
У відповідь на вказане звернення - 22 лютого 2016 року в.о. генерального прокурора України Ю.Севруком було підписано лист № 0416-36вих-82окв-16, в якому керівникам регіональних прокуратур було доручено вжити заходів для недопущення фактів незаконної відмови адвокатам брати участь у проведенні обшуків та інших слідчих дій.
             
У листі Севрука також зазначено, що до кожного учасника кримінального провадження повинна застосовуватись належна правова процедура, а жоден невинуватий не повинен бути звинувачений або підданий необґрунтованому процесуальному примусу.
 
Разом з тим, у ГПУ визнали, що усупереч зазначеним вимогам, слідчі допускають випадки недопущення адвокатів до участі у проведенні обшуків та інших процесуальних дій. «Вивчення відповідних матеріалів із цього питання засвідчило, що ці факти є поодинокими», — вказано у документі.
 
Згідно з українським законодавством, підозрюваному, обвинуваченому надано право на захист, право збирати і подавати докази, брати участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, реалізовувати свої процесуальні права. Зокрема, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов’язані забезпечити їм реалізацію права на кваліфіковану правову допомогу з боку обраного ними або призначеного захисника, який відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 46 Кодексу має право брати участь у проведенні процесуальних дій, що проводяться за участю підозрюваного.
 
Таким чином адвокатська спільнота має не лише знати про вищевказану офіційну позицію  Генеральної прокуратури України, але й активно застосувавати її у своїй практиці. Тобто в разі виявлення фактів продовження практики недопуску адвокатів до участі в проведенні обушків, слід не лише інформувати про такі випадки членів Комітету захисту прав адвокатів, але й Консультативну раду при Генеральній прокуратурі України.