Інновації в праві: коли алгоритми замінять юристів

Боти-юристи - вже реальність. Як проходить технологічна революція у правовій сфері та що відбувається з legal tech в Україні? Навіть консерватори погодяться, що прогрес в сфері legal tech приголомшує.

Ще років п'ять тому здавалося, що роботи ніколи не замінять людей у таких сферах як юриспруденція, але все змінюється. Яскравий приклад - додаток на основі алгоритмів DoNotPay, яке допомагає визначити випадки, коли водієві не потрібно оплачувати штраф за парковку. Використовуючи штучний інтелект, додаток «заощадив» користувачам 3 млн дол. за перші кілька місяців роботи, пише TechCrunch.

Інновації в праві: коли алгоритми замінять юристів

Джерело: TechCrunch

Сьогодні функціонал сервісу значно розширився і, завдяки додатку, користувачі отримують консультації про те, як правильно заповнити форму для виходу у декрет або як поводитися, якщо орендодавець порушив договір. Бот розуміє запити природною «людською» мовою: варто тільки ввести питання і DoNotPay автоматично перенаправляє його відповідному помічнику. Сервіс доступний для використання в Англії і США та названий «першим в світі роботом-юристом, який допомагає відповісти на питання в тисячі областей».

Бізнес на інноваціях в праві

Юридична індустрія насторожено ставилася до впровадження legal tech і це зрозуміло: юристи мають справу з конфіденційною інформацією, яка повинна залишатися під захистом заради блага клієнтів. Але розробники хмарних сховищ і сервісів постійно працюють над підвищенням рівня безпеки, і все більше юридичних фірм освоюють цифрові тенденції. Технології несуть величезний потенціал; допомагають економити час і гроші; автоматизують рутинні процеси і дозволяють фахівцям концентруватися на дійсно важливих завданнях. Наприклад, один з найбільш неприємних аспектів при роботі в юридичній сфері - дослідження та пошук інформації. Юристу необхідно слухати історії клієнтів, проводити брифінги, вивчати звіти і свідчення, щоб у результаті знайти те, що допоможе виграти справу. Іноді це схоже на пошук голки в копиці сіна.

Використовуючи машинне навчання, юристи сьогодні можуть швидко знайти найбільш важливу інформацію дуже швидко. «Немає нічого дивного в тому, щоб мати справу з мільйонами, навіть десятками мільйонів документів у судових справах», - так починається опис IT-рішення DiscoveryIQ юридичної компанії LexisNexis. За заявою представників компанії, використовуючи цю систему, аналітик на 70% зменшує витрати, пов'язані з юридичними перевірками. Звучить як непогана інвестиція для юридичної фірми.

Джерело: Lexis DiscoveryIQ brochure

 

Світові тенденції в legal tech
На AngelList розміщені 729 компаній, які спрощують роботу юристам і полегшують життя користувачам. За даними майданчиків, середня капіталізація legal tech-стартапу становить $4,6 млн.
Джерело: AngelList
Отже, технології для сфери права стають ласим шматочком ринку. Колумніст Carly Wilson у корпоративному блозі BigSquare виділив тренди, які визначать спрямованість legal tech стартапів в 2018 році:
 • Інформаційна безпека. Оскільки хмарні обчислення перемагають традиційний софт на ПК, проблема безпеки даних юридичних фірм стала дуже актуальною. Конфіденційність має першорядне значення і юристи раді чути, що технології в області інформаційної безпеки швидко розвиваються.
 • Мобільні додатки. Сучасне життя проходить буквально на ходу, тому професіонали воліють працювати де завгодно зі смартфона. Відпала необхідність постійно бути біля комп'ютера в офісі, що, крім іншого, покращує взаємодію з клієнтом і прискорює реакцію на запити.
 • Хмарні технології. «Хмара» дозволяє фірмам отримувати необмежений доступ до IT-інфраструктури та платити тільки за ті функції, які дійсно необхідні. Це економить гроші, час та інші ресурси. Якщо у юридичної фірми немає великого штату техпідтримки, щоб підтримувати безпеку ПО на локальних комп'ютерах, «хмара» теж стає виходом, адже навіть одна застаріла програма на комп'ютері юриста може стати лазівкою в системі безпеки всієї фірми.
 • Аналітика Business Intelligence. Додатки Business Intelligence обробляють великі масиви інформації і візуалізують тенденції. Це допомагає побачити тренди, які були б втрачені людиною. Менше часу витрачається на організацію даних, створення звітів і аналіз чисел. Такі системи автоматично розсилають у простому графічному вигляді тренди і показники роботи компанії всім співробітникам.
 • Зміни у виставленні рахунків. Часи, коли компанії брали тільки готівкові гроші, чеки та грошові перекази, вже пройшли. Тепер клієнти хочуть платити за роботу юристів за допомогою кредитної карти або мобільного платіжного додатка. Деякі фірми намагаються відійти від системи оплати погодинно і пробують альтернативні методи виставлення рахунків, щоб залучити нових клієнтів: наприклад, брати плату за підписку або за результатами роботи.

Legal tech по-українськи

В Україні юридична індустрія повільно звикала до цифрових змін, але за останні пару років на ринку з'явилося чимало legal tech проектів. Ось кілька прикладів.

 

 • Бот OpenDataBot відстежує зміни в реєстраційних даних бізнесу та стежить за судовими виписками.
 • Додаток Karatel сприяє боротьбі з корупцією. Навіть якщо користувач не знає юридичних тонкощів ситуації, сервіс дасть відповідь зрозумілою мовою.
 • Bot & Partners сформує договір на розробку програмного забезпечення, NDA і відповість на найбільш поширені питання ІТ-фахівців прямо в месенджері.
 • Ресурс AxDraft може підготувати цілий пакет договорів для великих бізнес-угод. Від вас необхідно лише надати ключову інформацію в декількох полях.
 • Телеграм-бот OblavaBot допомагає представникам бізнесу в пошуку і виклику адвокатів відповідної спеціалізації на слідчі дії.
 • Онлайн-ресурс «Суд на долоні» стане в нагоді при роботі з Єдиним держреєстром судових рішень.
 • Dom Jurista Analytics прогнозує результати розгляду справи в суді, ґрунтуючись на індивідуальному аналізі ситуації. Користувачі отримують незалежний висновок у справі.
 • EasyTender - проект, який допомагає бізнесу вигравати в тендерах і відстоювати свої права в державних закупівлях без корупційної складової.
Розвитку інноваційних юридичних проектів в Україні сприяє Гаазький інститут інновацій в праві (HiiL). Інститут проводить конкурс Innovating Justice Challenge, десять команд-переможців якого отримають грант у розмірі до 20 тис. євро і бізнес-менторство.
Цього року HiiL підписав меморандум про співпрацю з українською некомерційною організацією SocialBoost, засновником першого в Україні некомерційного інкубатора 1991 Open Data Incubator. Оскільки діяльність SocialBoost спрямована на розвиток IT-проектів з соціальним впливом, цей союз обіцяє бути плідним.

9 лютого SocialBoost спільно з HiiL презентували ідею проекту і результати спільної роботи в посольстві Нідерландів в рамках круглого столу «Innovation in the legal industry - How to build access to justice and improve the investment climate in Ukraine».

«Останні 12 років Гаага активно бере участь у розробці юридичних інновацій. Акселератор HiiL підтримав понад сто організацій в дев'яти десятках країн за 5-річний період. Протягом останніх двох років в Україні було виділено €150 тис. для фінансування стартапів у сфері права. У міжнародному контексті Україна виглядає як перспективна екосистема з технологіями, що подають великі надії. Штучний інтелект, чатбот, блокчейн - технології формують юридичні послуги майбутнього», - прокоментували співпрацю в HiiL.

Міжнародні успіхи українських legal tech-проектів

Конкурс Innovating Justice Challenge проводиться в Україні не перший рік і проекти, які отримали підтримку раніше, вже встигли стати успішними не лише в нашій країні, але і у всьому світі.

Наприклад, бот для реєстрації торгових марок Patentbot посів перше місце за версією Product Hunt Golden Kitty Awards. Це свого роду Оскар в IT-індустрії, заснований платформою пошуку стартапів ProductHunt.

Для порівняння: в минулому році в іншій номінації перемогу отримувала компанія Ілона Маска The Boring Company. Ще один успішний «випускник» конкурсу - Pinky Solutions, який отримав звання кращого стартапу України в області legal tech у 2017 році.

Pinky Solutions - це рішення для врегулювання суперечок. Часто клієнти інтернет-магазинів залишаються з якої-небудь причини незадоволеними товаром. Якщо такий інцидент не буде врегульовано, то програють і бізнес, і клієнт. Стартап допомагає обом сторонам досягти оптимального результату переговорів.

Команда Pinky Solutions пройшла навчання у спільній програмі HiiL і 1991 Open Data Incubator, перемогла у фінальній частині Innovating Justice Boostcamp в Києві, пізніше вирушила в Justice Entrepreneurship School у Нідерландах. Разом з іншими учасниками з 15 країн команда українського стартапу виступила на Innovating Justcice Forum у Peace Palace в Гаазі у грудні 2017 року.

«У січні 2018 року, під час розробки програмної частини платформи, були налагоджені партнерські відносини з ключовими стейкхолдерами щодо впровадження основних сервісів проекту. У їх числі - великі маркетплейси і онлайн-магазини, благодійні фонди та громадські організації у сфері захисту прав та інтересів громадян. Минулого тижня команда Pinky Solutions була включена до складу міжнародної робочої групи з розробки стратегії впровадження онлайн-вирішення спорів в Україні - не тільки в сфері електронної комерції, але і в інших соціально значущих напрямках», - розповів представник проекту Денис Іванов.

У 2016 році HiiL назвав найкращою юридичною інновацією України сервіс LegalAlarm - програма, за допомогою якого можна повідомити адвоката, якщо користувачеві терміново потрібна юридична допомога. Сьогодні сервіс завойовує популярність серед українських бізнесменів, медійних особистостей, журналістів і мандрівників.

Хоча технології у сфері права стикаються з серйозними проблемами на кшталт негативного ставлення традиційних гравців (через дешевизну надаваних додатками консультацій) або труднощів захисту інформації, вже ясно, що технологічний прогрес увійшов в галузь юриспруденції назавжди.