Огляд ЗМІ. Сплата членських внесків за працівників: що з оподаткуванням?

Підприємство сплачує громадській організації членські внески за своїх працівників. Чи включаються такі внески до оподатковуваного доходу працівників? Як в такому випадку утримувати податки? Чи нараховується ЄСВ на суму таких внесків?

ПДФО та військовий збір

Згідно з п. 163.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Водночас, відповідно до пп. 164.2.20 та пп. 164.2.17 ПКУ  до бази оподаткування включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді інших доходів, крім зазначених у ст.165 ПКУ

Підпунктом 14.1.47 ПКУ встановлено, що додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV ПКУ).

Окрім цього, львівські податківці зазначали, що членські внески, сплачені за своїх працівників, вважаються додатковим благом та оподатковуються ПДФО та військовим збором.

Зважаючи на вищезазначене можна зробити висновок, що суми сплачених членських внесків за працівників включаються до оподатковуваного доходу таких працівників і підлягають оподаткування ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

При цьому, варто звернути увагу, що оскільки працівник фактично такий дохід отримує в негрошовій формі (тому що сплата внесків здійснюється іншою особою, а не працівником), то для визначення бази оподаткування ПДФО необхідно застосовувати натуральний коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ. Детальніше про застосування натурального коефіцієнту ми писали тут>> 

Своєю чергою, для визначення бази оподаткування військовим збором натуральний коефіцієнт не застосовується.

Джерело утримання податку

Перш за все зазначимо, що у разі надання доходу в негрошовій формі  податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПКУ).

Відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.

Оскільки сума додаткового блага (у вигляді сплати членських внесків) включається до загального оподатковуваного доходу такої фізособи, то отримання податку здійснюється з такого доходу. При цьому, зважаючи на те, що додаткове благо надається у негрошовій формі, то податок сплачується за рахунок інших доходів, які виплачує підприємство, і які також включаються до оподатковуваного доходу такої особи.

Відображення в №1ДФ

Для відображення сум доходу у вигляді додаткового блага у Довіднику ознак доходів передбачено код «126 - додаткове благо». При цьому, у графі 3 та 3а відображається сума доходу із врахування натурального коефіцієнту. А у рядку «військовий збір» сума доходу вказується без застосування такого натурального коефіцієнту.

ЄСВ

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону  «Про оплату праці», та сума винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (ч. 1 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Як уже було зазначено, додаткове благо не є заробітною платою, відповідно сума такого доходу не є об’єктом нарахування єдиного внеску, а отже, і у звітності з ЄСВ також не відображається.