Вирок вбивцям адвоката Ігнатенка: «Зло завжди буде покаране!»

24 вересня 2020 року стало знаменною датою у справі захисту прав адвокатів. Вперше в Україні вбивство адвоката не лише отримало правильну кваліфікацію в суді, проте й завершилось винесення реального вироку. Майже півсотні адвокатів Київської області разом зі ЗМІ більше двох годин заслуховували вирок Дніпровського районного суду міста Києва, за яким четверо обвинувачених визнано винними у вчинені вбивства адвоката Ігнатенка у березні 2015 року та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком від 10 до 15 років (з повним текстом вироку можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за унікальним номером справи 361/6846/15-к.).

Нагадаємо, що відповідно до обставин справи впродовж 2014-2015 рр. адвокат Юрій Ігнатенко надавав правову допомогу в цивільній справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири. 18 березня 2015 р. він виграв справу в Апеляційному суді Київської області. Чоловік особи, яка програла справу, вирішив помститися адвокату та вбити його. Вже наступного дня адвокату Ігнатенку зателефонував невідомий та запропонував зустрітися в Борисполі. Обманом його заманили до автомобіля та вивезли за місто. Коли автомобіль зупинився, один з обвинувачених почав тримати потерпілого, а інший - наносити кастетом удари потерпілому в область голови. В подальшому адвоката витягнули на узбіччя дороги та продовжили наносити удари руками та ногами по всьому тілу. Після побиття потерпілого силоміць затягли до автомобіля, аби відвезти подалі від дороги та уникнути небажаних свідків. По дорозі за допомогою шприцу в організм потерпілого ввели хімічну речовину, аби придушити опір до боротьби. По приїзду на поле в Броварський район адвоката витягнули з машини, затягли у водойму та завдали чотири удари битою по голові, від яких потерпілий помер.

У вчиненні вбивства звинувачувались  чотири особи: один, якому обвинуваченням відведено роль організатора, - був відомим психіатром, раніше вже притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, пов’язаного із посяганням на життя особи. Ще один - посібник - є зятем психіатра. Інших двоє обвинувачених на момент вчинення були неповнолітніми. Вчинити злочин погодилися за грошову винагороду. Власне лише вік і врятував їх від більш жорсткого покарання: бо одним на момент вчинення злочину ще не було 18 років, а організатору на момент оголошення вироку вже виповнилось 65 років.

Але це не єдиний нюанс, чому так довго тривало встановлення справедливості у цій справі.

На думку колег адвокатів, у справі відразу було достатньо доказів, аби довести вину по кожному пункту пред’явленого обвинувачення. Однак складнощів додавало те, що слідство у справі велося халатно, в результаті чого не були належним чином процесуально оформлені низка доказів. Ще виникла проблема, яку неможливо було передбачити. Під час судового розгляду в Броварському міськрайонному суді Київської області було знищено частину відеозаписів слідчих експериментів та інших важливих для справи доказів. Складалось стійке враження, що цю справу правоохоронці «зливали» на початкових етапах її розслідування.

Але похоронити справу адвокати не дозволили. Кожне судове засідання у справі Ігнатенка відвідували десятки колег, які вшановуючи пам’ять адвоката, не лише виказували моральну підтримку, але своєю присутністю вимагали справедливого покарання для винних.

Ось що зазначає з цього приводу голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко: «Вбивство нашого колеги – адвоката Ігнатенка - настільки обурило усю адвокатську спільноту Київської області, що Рада адвокатів Київської області відразу взяла цю справу на максимальний контроль. Відразу була сформована команда адвокатів, які на умовах pro bono почали докладати максимум зусиль, аби довести цю справу до кінця. Це адвокати Вишневий Олександр, Кузьменко Валерій, Левадний Олександр, Власенко Сергій та Тихий Анатолій. Саме їх високий рівень професіоналізму і відданості справі й призвів до того, що справедливість була встановлена – а особи, які скоїли цинічне вбивство адвоката – отримали реальне кримінальне покарання. Для мене особисто важливо було донести усім, що зло буде обов’язково покаране, а адвоката не можна чіпати ні за яких умов!».

В свою чергу голова Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області Віталій Наум, для якого ця справа також була особистим викликом і справою честі віддає належне колегії судді Дніпровського райсуду, які довели справу до винесення вироку: «Слід віддати належне колегії суддів, які побудували свій графік таким чином, що за 7 місяців розглянули справу, яка систематично  «вбивалась» протягом 5 років. Саме ці судді відчули повагу до нашої професії, за що їм велика подяка».

Відразу після винесення вироку в залі суду на засуджених були одягнуті кайданки, а учасники засідання надали свої перші коментарі.

Так, на думку  адвоката Сергія Власенка, «це була дуже принципова справа. Люди, які обвинувачуються у вбивстві адвоката, понесуть кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі. Справа йшла важко, як через поведінку самих засуджених, які намагались уникнути покарання, так і через протидію з боку правоохоронних органів, і Броварського суду зокрема. Важливо, що незважаючи на те, що не всі обвинувачені визнали свою вину, суд визнав належними докази захисту – і виніс справедливе покарання для винних».

Прокоментував вирок суду і адвокат Олександр Вишневий, який на думку колег, максимально віддавав усього себе цій справі: «Результати судового засідання і сам вирок ми ще будемо обговорювати з потерпілими, але в цілому ми задоволені результатом. Було доведено кваліфікацію злочину за ст. 400 КК України, що було скоєно вбивство адвоката, тобто особу, яка надавала професійну правничу допомоги. Також було доведено, що умисне вбивство було скоєне саме групою осіб. Єдине відкрите питання щодо міри покарання – це строки, які були винесені засудженим Циганенку і Грубому. Моя особиста позиція, що покарання в цій частині трохи м’яке. Але питання про апеляцію буде підніматись лише після обговорення з потерпілими. В цілому ж позиція захисту така, що судовий розгляд було здійснено оперативно, професійним складом суду, з дотримання права на захист.  Окремо хочу наголосити на тому, що Дніпровський райсуд м. Києва, на відміну від Броварського міськрайонного, продемонстрував високі стандарти здійснення судочинства. Броварський суд розглядав справу 5 років, і так і не довів її до кінця: неодноразово змінювались колегії суддів, більше того – навіть фактично знищувались матеріали, які підтверджують винуватість цих осіб. Тому Броварський суд став найбільшою перепоною у цій справі, але справедливість все ж було відновлено. На сьогодні це прецедентний вирок, важливий для адвокатської спільноти всієї України – призначено реальну, адекватну міру покарання за протидію адвокатській діяльності, чого до цього ще не було».

Вказана справа, як і справа по побиттю адвоката Несвітайла є одиничними випадками, коли саме завдяки адвокатській спільноті вдалось почути вирок, та притягнути винних до відповідальності. Але важливі саме такі – перші результати.

Впевнені, що попереду - інші справи, і нові вироки щодо всіх осіб, які хоч якось причетні до порушень прав адвокатів.

https://youtu.be/sK7N7AljZ8o