За 8 років адвокатське самоврядування успішно склало тест на незалежність

Розпочалось 73-є засідання Ради адвокатів України з нагоди святкової дати - 17 листопада виповнюється 8 років з дня створення Національної асоціації адвокатів України.

Із вітальним словом до колег звернулась Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. Вона підбила підсумки спільної історії, яку НААУ пройшла з моменту прийняття закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» 2012 року.

Лідія Ізовітова нагадала, як у 2012 році вперше в Україні було створено систему органів адвокатського самоврядування. Кожен адвокат був учасником процесу становлення і розвитку нового інституту адвокатури, адже розумів, що самоврядність професії, запроваджена на основі кращих європейських практик, гарантує адвокатам незалежність і високий рівень професійних стандартів.

За 8 років вдалося створити працюючий механізм саморегулювання професії. Адвокатура розбудована на чіткому балансі повноважень, компетентності обраних представників адвокатського самоврядування, інтелектуальному та управлінському потенціалі. Самоврядування є реальним, адже регіони мають повну автономію у реалізації своїх повноважень. Центр виконує свою лідерську, представницьку та координуючу роль, але не допускає дисбалансів чи тиску на регіональні адвокатські спільноти. Чим сильніші і стабільніші регіональні спільноти, тим сильнішим і потужнішим є центр і вся система органів у цілому.

НААУ працює як сучасна прозора організація, яка публічно звітує про свою діяльність, підтримує комунікацією не лише у професійній спільноті, але і з усім суспільством, з академічними колами, юридичним бізнесом. Організація підбиває підсумки не лише у щорічних звітах, але регулярно публікує статистичну інформацію про діяльність всіх органів адвокатського самоврядування, в тому числі, фінансову. За 8 років було оприлюднено 9 звітів – аналітичних документів про діяльність НААУ за рік, тематичних звітів щодо системи БПД, 3 звіти про порушення прав адвокатів, ювілейний звіт до 5-ої річниці НААУ.

За 8 років існування було проведено 5 з’їздів адвокатів, відбулися 72 засідання РАУ, прийнято 1740 рішень, створено регіональні та вищі органи адвокатського самоврядування. Ради адвокатів регіонів провели 237 конференцій адвокатів регіонів.

Професійна спільнота постійно зростає. І це свідчить про престиж професії адвоката. Якщо в 2013 році до ЄРАУ стали 8,4 тис адвокатів, то за останніми даними реєстру, адвокатів майже 60 тисяч. 45 тисяч з них ведуть реальну практику.

«Ми змінюємося в якості. Адвокатура стає більш професійною. За 8 років підвищення кваліфікації пройшли 102 472 адвокати, відбулося 244 заходи з підвищення кваліфікації, в тому числі, спільно з регіональними органами адвокатського самоврядування, національними та міжнародними партнерами. 43 комітети НААУ забезпечують аналітичну, експертну роботу, взаємодію з професійними громадськими організаціями та органами влади, співпрацю з молодим поколінням адвокатів», - підкреслила Лідія Ізовітова.

Створено Вищу школу адвокатури. Співпраця з кращими юридичними університетами по всій країні передбачена спільними меморандумами з НААУ. З 2012 виходить «Вісник НААУ». Зусиллями Асоціації видаються тематичні звіти, щорічні звіти про діяльність, академічні видання з історії адвокатури, методичні рекомендації авторства відомих адвокатів. Зусиллями Центру досліджень адвокатури і права ми відновлюємо історію української адвокатури.

З 2016 року діє партнерська програма НААУ, яка передбачає 8 форматів співпраці.

За 8 років діяльності НААУ здобула міжнародний авторитет і визнання. Налагоджена широка мережа міжнародних зв’язків з ключовими учасниками, що формують міжнародний порядок денний юридичної професії як такої. Створено 32 представництва НААУ за кордоном. В 2015 році НААУ було прийнято до IBA (Міжнародної спілки адвокатів). Членство в даній організації відкриває широкі можливості для української адвокатури щодо захисту інституційних прав та гарантій здійснення адвокатської діяльності, підтримки асоціацій адвокатів всього світу та отримання передового світового досвіду в розвитку адвокатської професії. Наприкінці 2016 року НААУ прийнято як спостерігача до лав Ради адвокатських та правничих товариств Європи (СCBE), яка надає підтримку у захисті прав адвокатів та сприяє розвитку професійної освіти