ЗМІ: чому для захисту прав адвокатів треба з кимось радитись чи питати дозволу?

14 грудня 2017 року в ЗМІ з’явилась цікава новина, й, на перший погляд, навіть з «благородним» підтекстом. Мовляв, задля дотримання прав адвокатів, притягнення до відповідальності за порушення цих прав винних осіб, а також для захисту прав людини загалом, в Раді адвокатів України (РАУ) прийняли рішення створити такий собі Координаційний комітет.

Звучить начебто й непогано, але відразу дивує те, що в Раді адвокатів України почали перейматись не функціональним забезпеченням дотримання прав адвокатів – тобто розробкою певних законодавчих змін, чи впровадженням конкретних механізмів реагування на такі порушення, але вирішили створити ще один, черговий Комітет. Але ж чим тоді буде займатись Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності? Чи його інструментарію недостатньо?

Однак ще більше дивує, що РАУ вирішила включити до складу Комітету, крім адвокатів, ще й представників прокуратури, міністерства фінансів та слідчих суддів. І при цьому наголошується, що «адвокати готові розглянути претензії чиновників до адвокатського співтовариства або ж до конкретних його представників». У РАУ сподіваються таким чином налагодити взаємодію адвокатів з державним апаратом і добитися продуктивної співпраці. Вибачте, а співпраця з ким й заради чого – щоб «розглянути претензії чиновників до конкретних представників адвокатури»? В РАУ нічого не наплутали, часом? Бо щось тут скоріше не захист прав вбачається, а розгляд претензій щодо адвокатів на замовлення прокурорів. 

І якось аж ніяково спитати, а коли рік назад обговорювався Меморандум про співпрацю з НАБУ, й очільник РАУ Лідія Ізовітова казала, що це ледь не зрада всієї адвокатської спільноти, то що то було? А там лише пропонувалось, як забезпечити збереження адвокатської таємниці в тих законодавчих рамках, які були на той момент. 

«В РАУ тоді не лише не підтримали адвокатів Київщини, але й піддали нищівній й образливій критиці. А тепер пропонують прокурорам самим висловлювати претензії до конкретних адвокатів? Питається, навіщо? А тим часом, хтось створює нові Комітети, а хтось реально працює. Бо скажімо, при Раді адвокатів Київської області лише 2 місяці тому було створено Науково-практичну Раду, представники якої детально виписали нову норму до КПК щодо обов’язкової участі адвоката при обшуках. І ця норма вже запрацює через декілька днів. А в РАУ вочевидь вважають більш нагальним створення ще одного «консультативного» органу. Час покаже, чий шлях правильний», - прокоментував цю новину голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко.

Джерело