Про виконавче провадження під час воєнного стану розповів приватний виконавець Виконавчого округу міста Києва Анатолій Телявський під час заходу з підвищення професійного рівня адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор докладно проаналізував разом з учасниками виконавче провадження під час воєнного стану, а саме:
- Що змінилося.
- Аналіз змін.
- Підсумки.
У рамках характеристики виконавчого провадження під час воєнного стану акцентовано на наступному:
- Що змінилося після введення воєнного стану:
1) Звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію, інші доходи боржника.
2) Виконання виконавчих написів нотаріусів.
3) Звернення стягнення на іпотечне майно.
4) Строки у виконавчому провадженні.
5) Стягнення в іноземній валюті.
6) Відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій.
7) Регулювання діяльності приватних виконавців.
8) Виконання рішень, за якими боржником є військовослужбовцем.
- Аналіз змін:
1) Закон України №2129-IX від 15.03.2022 “Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»:
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України було передбачено: Закон України №2129-IX від 15.03.2022 “Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»
- фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень;
- юридичні особи – боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (боржники і банки зловживають цією нормою);
- припинено звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).
2) Закон України 2455-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності приватних виконавців та примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану»:
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України заборонено виконання виконавчих написів нотаріусів.
Проте на сьогодні заборона стосується тільки відкриття нових виконавчих проваджень на підставі виконавчих написів нотаріусів, вчинених на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально.
3) 06 травня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану» від 11.04.2023 №3048-IX:
- з 06 травня 2023 фактично поновлено звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника;
- у боржника не відраховують 20 або більше або менше відсотків з заробітної плати (крім, звичайно аліментів, інших періодичних платежів), а залишають певний прожитковий мінімум. Все що більше – стягують на користь кредитора;
- скасовано норму про те, що фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тисяч гривень. Втратила чинність і відповідна Постанова КМУ.
4) Закон України 2120-IX від 15.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» розділ VI “Прикінцеві положення” Закону України «Про іпотеку»:
5-2. У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування щодо нерухомого майна (нерухомості), що належить фізичним особам та перебуває в іпотеці за споживчими кредитами, зупиняється дія статті 37 (у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки), статті 38 (у частині реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки), статті 40 (у частині виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти), статей 41, 47 (у частині реалізації предмета іпотеки на електронних торгах) цього Закону.
Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на нерухоме майно (нерухомість), оформлене в іпотеку з метою забезпечення виконання зобов’язань за договорами, укладеними після дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”, або за договорами, до яких після дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження строків виконання зобов’язань та/або зменшення розміру процентів, штрафних санкцій”.
Не заборонено звернення стягнення на предмет іпотеки, який належить фізичній особі та яка виступала майновим поручителем за кредитним договором укладеним між банком та юридичною особою.
5) Строки у виконавчому провадженні:
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15 березня 2023 року у справі №260/2595/22; Постанова ВС від 03 серпня 2023 року у справі № 420/10415/22:
Якщо закінчення строку пред’явлення виконавчого документа припало на період воєнного стану, виконавець має приймати такий виконавчий документ до виконання без звернення стягувача до суду за поновленням строку його пред’явлення.
6) Виконання рішень про стягнення грошових сум в іноземній валюті:
Правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, сформульований у постанові від 04 липня 2018 року у справі № 761/12665/14-ц (провадження № 14-134цс18):
У разі зазначення у судовому рішенні про стягнення суми коштів в іноземній валюті з визначенням еквіваленту такої суми у гривні, стягувачеві має бути перерахована вказана у резолютивній частині судового рішення сума в іноземній валюті, а не її еквівалент у гривні. Перерахування стягувачеві суми у національній валюті України чи іншій валюті, аніж валюта, зазначена у резолютивній частині судового рішення, на думку Верховного Суду, не вважається належним виконанням судового рішення.
Таким чином у виконавчому провадженні утворилась парадоксальна ситуація: стягнути кошти у іноземній валюті з боржника (у разі його платоспроможності) теоретично можливо, а перерахувати стягувачу – ні.
7) Відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій:
Відповідно до П .10-2 Перехідних і прикінцевих положень: забороняється у період дії воєнного стану відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (з дати віднесення територій до таких, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій до моменту виключення таких територій з переліку).
Судова практика ВС з цього питання, яка відображена у постановах від 23.03.2023р. у справі №905/2368/15, від 24.04.2023р. у справі №910/5953/17: «стосується саме місця (території) відкриття виконавчого провадження і місця (території), на якій будуть вживатися заходи примусового виконання рішення, а не місця реєстрації (розташування) боржника».
8) Виконання рішень відносно військовослужбовців:
Відповідно до пункту першого частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі проходження боржником строкової військової служби.
Станом на третій рік повномасштабного вторгнення законодавець не вирішив однозначно, що саме необхідно вчиняти за виконуючими провадженнями боржником за яким є військовослужбовець. Виконавець позбавлений можливості визначити чи є можливість вчиняти виконавчі дії у разі перебування боржника на військовій службі.
- Підсумки:
1) Звісно початок повномасштабного вторгнення а разом з ним і запровадження воєнного стану на всій території України внесли значні обмеження, в тому числі у виконавче провадження, що є природньо.
2) Однак сам по собі воєнний стан не може і не повинен бути причиною невиконання рішення суду як такий. Законом про виконавче провадження призумується дотримання балансу сторін виконавчого провадження, що є основоположним принципом виконавчого провадження.
3) Існують непоодинокі ситуації коли стягувачами або стягувачем і боржником у виконав провадженні є самі військовослужбовці, тому це питання питання потребує додаткового законодавчого врегулювання.
4) Додатково назріло нагальне питання диференціювання мораторію на звернення стягнення на іпотечне майно під час дії воєнного стану. Оскільки поточний стан справ, явно надає переваги боржнику перед стягувачем, що в свою чергу значно впливає на розвиток кредитування для бізнесу та населення.
Першоджерело – https://tinyurl.com/bdrt9nv3