Шановні адвокати! Повідомляємо, що у п’ятницю, 30.09.2022 з 11.00 до 13.00 відбудеться вебінар на тему: «Шкода, завдана земельному фонду внаслідок війни».
Реєстрація на вебінар відбуватиметься через Центр акредитації Вищої школи адвокатури https://cpd.hsa.org.ua/
Доповідачем виступатиме Савчак Вікторія Владиславівна (на фото), кандидат юридичних наук, доцент, заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у м. Києві.
За результатами вебінару учасники отримають 2 бали.
Серед головних проблем, які розглядатимуться під час вебінару, будуть наступні:
Вторгнення російської федерації на територію України призвело до нищівних наслідків, серед іншого, і для земельних ресурсів. Зокрема, переважна більшість областей України (їх частин), де проходять бойові дії, або які перебувають в окупації/оточенні, – це регіони з найвищими показниками кількості сільськогосподарських угідь, де розміщені земельні ділянки найбільших аграрних підприємств.
На сьогодні ці території або фактично зайняті агресором, або знаходяться в зоні активних бойових дій, внаслідок чого зазнають забруднення та засмічення, або ж вже зазнали таких наслідків, чи взагалі є непридатними до використання.
Не слід залишати поза увагою також присадибні земельні ділянки та будь-які окремо взяті території населених пунктів, які зазнали руйнації в тій чи іншій мірі. Адже кожен контакт вибухових пристроїв із землею має відповідні наслідки, що призводять до змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі.
Порядком визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326, задекларовано, що визначення шкоди та збитків здійснюється також за напрямом втрат земельного фонду (включає втрати земельного фонду, а також пов’язану з ними упущену вигоду).
Основні показники, які оцінюються:
⦁ фактичні витрати на рекультивацію земель, які були порушені внаслідок бойових дій, будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій для облаштування державного кордону;
⦁ завдані збитки власникам (землекористувачам) земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
⦁ витрати на відновлення меліоративних площ;
⦁ витрати на розмінування.
Під час вебінару буде з’ясоване, які ще норми законодавства можуть бути використані задля доведення об’ємів завданої російською федерацією українському народу шкоди.
При цьому, умовами для виникнення права на відшкодування збитків за таких обставин буде сукупність таких чинників:
⦁ місце розташування земельної ділянки на території, де проходять бойові дії, або яка (територія) перебуває в окупації/оточенні;
⦁ наявність негативних матеріальних наслідків для власника/користувача такої земельної ділянки;
⦁ причинно-наслідковий зв’язок між розташуванням земельної ділянки та негативними наслідками.
Крім того, важливо пам’ятати, що земельні збитки є особливими. Вони не обмежуються сумою реальних збитків, в них постійно переважає упущена вигода, яка у десятки разів переважає реальні збитки.
Вебінар присвячений розгляду всіх вказаних вище проблемних питань.