На нашу країну напав ворог, який веде безжальну, підступну і головне – агресивну війну. На захист територіальної цілісності нашої країни повстали всі: і старі, і малі. Кожен свідомий громадянин нашої країни став учасником цього страшного, кривавого протистояння і намагається бути максимально корисним там, де він знаходиться.
Конституція нашої країни проголошує, що Україна є правовою державою, де ключовим елементом є суд, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. Правосуддя здійснюють виключно суди, а судді, здійснюючи правосуддя, є незалежними та керується принципом верховенства права.
Невід’ємною частиною правосуддя є прокуратура, яка виконує функцію публічного обвинувача, та адвокатура, яка виконує функцію правового захисту через надання професійної правничої допомоги. Правосуддя є процесом, побудованим на засадах рівності прав учасників цього процесу, змагальності та диспозитивності. Так, цивільний процес є змаганням між позивачем та відповідачем, а кримінальний – змаганням між сторонами обвинувачення та захисту у доведенні правдивості своїх тверджень перед судом. Однак за законом виключно адвокат має право здійснювати представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Отже, адвокатура має правозахисну функцію і саме на адвоката законом покладено обов’язок правозахисника.
Сьогодні мільйони громадян потребують правового захисту від російської агресії та кривавих наслідків, що лишає після себе російська орда. У зв’язку з цим постать адвоката як захисника прав та свобод громадян та інших суб’єктів стає символічною і набуває особливого значення, адже адвокати покликані здійснювати спеціальну гуманітарну місію, направлену на захист усіх, хто цього потребує.
Ми не можемо стояти осторонь від збройної боротьби всього Українського народу та процесів, які направлені на захист нашої Батьківщини. Саме тому адвокатська спільнота має згуртувалася, щоб утворити єдиний правозахисний фронт.
Окремими ділянками цього невидимого фронту є волонтерська діяльність адвокатів, що полягає у виїзді в населені пункти, звільнені від окупантської навали, для надання громадянам первинної правничої допомоги та забезпечення документування численних злочинів Російської Федерації, зокрема, на території Київської області.
Так, у березні 2022 року Радою адвокатів Київської області було створено Комітет з питань взаємодії з військовою адміністрацією, правоохоронними органами та судовою системою для забезпечення захисту цивільного населення в умовах воєнного стану.
Ініціювали створення Комітету група адвокатів: Євгенія Вакуленко, Андрій Волков, Андрій Грубський, Дмитро Дмитренко, Руслан Малик, Володимир Кабанов та Сергій Ярош.
Головою Комітету обрано адвоката Євгенію Вакуленко.
Одразу після створення члени Комітету розпочали активно працювати, зокрема:
– взяли активну участь в опрацюванні проекту Закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”, розробили та надали до законопроекту численні пропозиції, які враховані профільним кометітом Верховної Ради України;
– здійснили низку виїздів на місця масових руйнувань житлових та інших об’єктів Київщини, спричинених збройною агресією рашистів;
– розробили та поширили серед громадян пам’ятки та шаблони заяв та інших документів для документування наслідків збройної агресії, збирання доказів та ініціювання процесів притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які винні у вчиненні відповідних воєнних злочинів, цілій низці осіб надали безпосередню правничу допомогу у складанні відповідних документів та зверненні до правоохоронних органів;
– надали громадянам численні правничі консультації з різноманітних соціальних та інших життєвих питань;
– вжили низку інших заходів (зустрічі з різними відповідними посадовими особами, обговорення, наради, надсилання звернень тощо), спрямованих на забезпечення взаємодії з окремими військовими адміністраціями, Генштабом ВСУ, Військовою службою правопорядку та окремими територіальними громадами міста Києва та Київської області з метою надання правового захисту.