6 жовтня 2023 року за організації Колегії адвокатів Верхньої Сени (Франція) відбулася конференція, присвячена захисту прав дітей. В рамках укладеного Меморандуму про співпрацю з Радою адвокатів Київської області та Колегією адвокатів Верхньої Сени на конференції Київщину представила адвокатка Ольга Кухаренко.
Адвокатка поділилася проблемами захисту прав дітей в Україні в умовах воєнного стану та розповіла, що під час військових дій всі громадяни стають потенційно вразливими, особливо діти через свій юний вік. Обставини, в яких вони опиняються, наражають їх на величезну кількість ризиків.
Адвокатка почала свою доповідь із офіційної статистики органів державної влади України, яка промовисто демонструє, що станом на сьогодні в Україні російські загарбники порушують всі можливі права дітей і вже вбили 504 дітей, 1129 дітей важко поранених. Офіційно підтверджено про 19546 фактів незаконної депортації дітей на територію російської федерації, а ще 1214 дитини зникли безвісти, у зв’язку із невиправданою воєнною агресією. Але є підстави вважати, що реалії гірші, оскільки точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України.
Гарантовані Конституцією України права дітей: на життя, родину, охорону здоров’я, турботу, захист, а також на розвиток особистості та освіту цинічно порушуються окупантами.
Діти потрапляють у реальну небезпеку залишитися сиротою, загинути, отримати каліцтво, втратити зв’язок із рідними або опинитися серед вимушених переселенців та бути відірваними від Батьківщини. А діти, які продовжують проживати на території України під час дії воєнного стану, піддані щоденній небезпеці ракетних обстрілів, що може вплинути не тільки на фізичний стан, а й на психоемоційний стан.
Коротко зупинилася адвокатка й на позитивному досвіді у сфері захисту прав дітей за останній час.
Важливим напрямом діяльності нашої держави є покращення дієвих механізмів реалізації законодавства у сфері захисту прав дитини, а також збереження життя та здоров’я дітей, які перебувають під юрисдикцією України.
Було утворено Координаційний штаб з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану. Завдяки уповноваженим членам складу Координаційного штабу здійснюється гідна підтримка та захист прав дітей.
Основними завданнями цього органу є:
- приймає узгоджені рішення щодо визначення завдань державних органів щодо захисту прав дитини;
- визначає потреби в евакуації дітей з небезпечних територій, а також організовує їх безпечне переміщення та організацію перебування евакуйованих дітей на території України або за її межами;
- проводить моніторинг випадків проявів насильства щодо дітей;
- повернення незаконно депортованих дітей.
Однак, в умовах воєнного стану, реалізувати виконання покладених на державу функцій щодо забезпечення захисту прав дитини вкрай важко. Це стає пріоритетним завданням всіх і кожного. Тому, не можна не згадати про платформу «Діти війни», яку створено Міністерством реінтеграції разом з Національним інформаційним бюро за дорученням Офісу Президента України.
Платформа «Діти війни» виступає як інструмент пошуку дітей, їх порятунку та визволення з місць примусового переміщення чи депортації. Крім того, виступає універсальним каналом звʼязку з правоохоронними органами: Національною поліцією України, Офісом Генерального прокурора, а також з Національним інформаційним бюро і громадськістю.
За допомогою платформи, можна повідомити: про дитину, яка загубилася; про злочин, скоєний проти дитини; якщо ви знайшли дитину без супроводу дорослих; якщо вам відомо про факт депортації дитини; про примусову зміну громадянства та документів дитини; про інші порушення прав дитини під час війни.
І на завершення, незважаючи на всі обставини, які викладені сьогоднішніми військовими реаліями, Україна, ми, її громадяни, намагаємось робити все від нас залежне для забезпечення захисту нашого майбутнього – наших дітей, їх прав, свобод та інтересів. Також, адвокатка висловила надію, що за завдані правопорушення кожна українська дитина та суспільство отримає справедливу сатисфакцію і кожен винуватець понесе відповідальність. Це можливо реалізувати за консолідованої підтримки всіх цивілізованих держав та інституцій.