Останні події беззаперечно довели, що в Раді адвокатів Київської області сформувалась і діє дуже потужна та дружна команда професіоналів у складі Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності. Саме злагоджена робота команди є запорукою того, що Комітет виконує свої обов’язки на «відмінно». Як це сталось, наприклад, минулого тижня під час «супермарафонського» обшуку, коли слідчі дії загалом тривали понад 24 години.
14 липня 2022 року об 11-й год. на гарячу лінію Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності надійшло термінове повідомлення від співробітників СБУ про обшук офісних приміщень, де, можливо, є робочі місця адвокатів. Адвокати Комітету миттєво зреагували та за 20 хвилин вже були на місці проведення обшуку.
З’ясувалося, що в зазначеному у повідомленні 6-ти поверховому приміщенні дійсно розташовано багато робочих місць адвокатів, серед яких були як адвокати Київської області, так і адвокати м. Києва та інших регіонів.
Чергові адвокати, які виїхали на обшук, звернулися до інших колег з Комітету з проханням по можливості приєднатися до них, щоб гарантовано захистити права багатьох адвокатів за місцем розташування їх робочих місць (на той час ще не було відомо, скільки адвокатів РАКО та інших Рад потребують захисту).
Допомога у захисті була потрібна ще й через той факт, що на обшук не прибули колеги з Комітету захисту прав адвокатів НААУ (тобто м. Києва), хоча (зі слів слідчого) й Раду адвокатів м. Києва, й НААУ теж було повідомлено про обшук. За будь-яких умов, сталось так, що весь тягар захисту прав та гарантій адвокатської діяльності більш як 20-ти адвокатів ліг на плечі членів профільного Комітету РАКО.
Ознайомившись з документами для проведення обшуку, членами Комітету було виявлено, що Ухвала суду є незаконною, оскільки з клопотанням до суду звернулася неуповноважена особа, крім того – за місцем проведення обшуку виявлено багато робочих місць адвокатів, де не можна проводити обшук без відповідних дозволів.
Не дивлячись на порушення, обшук в офісній будівлі все ж було розпочато. Але завдяки злагодженій професійній роботі членів Комітету, які не допустили слідчих до кабінетів адвокатів, де зберігалися документи, що містять адвокатську таємницю, о 18-20 год. слідчі припинили свої незаконні дії за місцем проведення обшуку.
Не дивлячись на втому та емоційне напруження, члени Комітету не залишили офісну будівлю, відчуваючи, що слідчі щось вигадують.
І дійсно, через 10 хвилин, о 18-30 год. до вказаної офісної будівлі прибула друга група слідчих, які повідомили, що мають провести невідкладний обшук за тією ж самою адресою. До членів Комітету, які вже знаходились на місці проведення слідчих дій, приєдналися інші члени Комітету. Та всі разом почали протистояли спробам слідчих розпочати незаконний обшук, які вони назвали невідкладним.
Очевидно, що жодних підстав для невідкладності обшуку у слідчих не було. Крім того, на вимогу представників Комітету не було надано ані постанов про призначення групи слідчих та групи прокурорів, ані доручення на проведення невідкладних слідчих дій оперуповноважених, які були там присутні у кількості 11-ти чоловік. Також не був наданий витяг з ЄРДР. Тобто жодних документів на проведення невідкладного обшуку у слідства не було.
Протягом тривалого часу члени Комітету РАКО стримували слідчих від незаконних дій, одночасно проводячи «навчальний процес» для слідчих з метою правильного розуміння останніми як слід читати норми КПК України. В результаті слідчі дії були призупинені до появи процкерівника – прокурора.
Тільки о 22-30 год. прибув начальник відділу СБУ та трохи згодом – й прокурор (заступник начальника відділу Офісу ГПУ), які й очолили проведення незаконного обшуку. Незважаючи на те, що представники Комітету РАКО протягом всього часу незаконного обшуку вели постійну жорстку полеміку зі слідчими та прокурором з приводу дотримання норм КПК, не допускаючи їх до кабінетів, де були робочі місця адвокатів, слідчі дії тривали всю ніч. На ранок наступного дня інші члени Комітету прибули на місце обшуку, щоб змінити своїх колег, та вже новим складом працювали до 14-ї години.
Завдяки злагодженій професійній командній роботі представників Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області права адвокатів Київщини були захищені в повному обсязі, документи та цифрові носії адвокатів, що знаходилися на їх робочих місцях, не оглядалися та не вилучалися.
Крім того, членами Комітету РАКО було вжито заходів щодо захисту прав адвокатів м. Києва та інших регіонів, оскільки за весь час тривалого обшуку представники Комітету захисту прав адвокатів м. Києва (НААУ), на жаль, так і не приїхали.
Адвокати, права яких було захищено, висловили вдячність членам Комітету за їх роботу, підтримку один одного та вірність своїм цінностям.
Втім, в цій ситуації найважливіше те, що усі адвокати відтепер знають, що в Київській області Комітет гарантує захист!