Аркуші, що видаються кваліфікаційною палатою КДКА під час усного іспиту особі для підготовки відповідей, виконують лише допоміжну функцію. Вони не можуть вважатися підставою для оцінювання відповідей особи, що складає іспит для набуття права на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідний висновок зробив Окружний адміністративний суд м. Києва у справі №640/15665/19, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на прес-службу ВКДКА.
Юрист, який не набрав достатньої кількості балів за результатами складання усного іспиту, оскаржив рішення кваліфікаційної палати про відмову у видачі йому свідоцтва про складення кваліфіспиту, а також рішення ВКДКА до суду.
Під сумнів було поставлено обґрунтованість оцінювання відповідей, наданих ним при складанні усного іспиту. У підтвердження юрист надав копії аркушів, які він використовував під час підготовки до відповіді.
Суд виходив з того, що рішенням РАУ від 17.13.2013 №270 було затверджено Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядок складення кваліфікаційного іспиту та методика оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні.
Відповідно до п. 14.4 цього Порядку для підготовки до складення усного іспиту особам, які складають іспит та бажають готуватись письмово, надаються чисті аркуші з відміткою кваліфікаційної палати про їх призначення для підготовки для складення усного іспиту.
Проаналізувавши норми Порядку, суд погодився з позицією ВКДКА, що цей нормативний акт не містить положень щодо можливості приєднання письмових аркушів до матеріалів справи та щодо будь-якого іншого використання вказаних аркушів.
Таким чином, ці аркуші здійснюють лише допоміжну функцію щодо підготовки до усного іспиту та не можуть вважатися підставою для оцінювання відповідей особи, що складає іспит.
Водночас, з наданих позивачем копій аркушів (які не були приєднані до матеріалів справи), неможливо ідентифікувати час надання відповідей на запитання. Отже, надані письмові аркуші не можуть вважатися належними доказами для оцінки відповідей на іспиті.
У суді представник ВКДКА також пояснив, що в матеріалах справи немає інформації, що записи на аркушах мають відношення до складення іспиту та що записи на аркушах сформовані в день іспиту, використані позивачем під час іспиту. Повноважень у КДКА та ВКДКА враховувати записи на чернетках, які готують особи під час підготовки ними до складання усного іспиту законодавством не визначено. А КДКА не мала навіть фізичної можливості долучити їх до матеріалів кваліфікаційної справи, оскільки такі аркуші позивач забрав з іспиту, а клопотань щодо їх долучення до матеріалів кваліфікаційної справи в день складання іспиту від позивача не надходило.
Врахувавши ці та інші обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення КДКА та ВКДКА про відмову у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю є такими, що прийняті на підставі норм чинного законодавства України.