Справа Віктора Смалія: 12 років потому адвокати знову дають свідчення

22.05.2025

Справа Віктора Смалія: 12 років потому адвокати знову дають свідчення

21 травня 2025 року адвокати Дмитро Дмитренко та Андрій Грубський (на фото) прибули до слідчого ДБР, щоб надати свідчення у справі щодо порушення прав адвоката Віктора Смалія, події якої відбувалися ще у 2013 році.

Обидва правники на той час були членами Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області та безпосередньо стали свідками обшуку в квартирі адвоката Смалія й інших грубих порушень, допущених під час його затримання. Наразі Д.Дмитренко продовжує свою діяльність у Комітеті захисту гарантій адвокатської діяльності, а А.Грубський очолює Комітет захисту прав адвокатів.

Контекст справи

Віктор Смалій у грудні 2013 року здійснював захист журналіста та громадського активіста Андрія Дзиндзі. Саме тоді, після словесної перепалки у залі суду, Віктора Смалія безпідставно затримали за підозрою у «замаху на життя судді». Причому адвоката було затримано з порушенням законних процедур, а також застосовано силу (били по голові та пальцях, тримали обличчям донизу в мікроавтобусі). У його квартирі було проведено обшук, а особисті речі — зокрема документи та мобільний телефон із адвокатською таємницею — вилучено.

Після цього його утримували у СІЗО, попри відсутність достатніх підстав для арешту.

У 2021 році Європейський суд з прав людини визнав, що у справі «Кадура та Смалій проти України» мало місце порушення прав заявника.

Європейський суд з прав людини констатував:

  • порушення статті 3 Європейської конвенції (заборона жорстокого поводження);
  • порушення права на свободу та повагу до приватного життя;
  • незаконність вилучення документів і телефону адвоката, що містили адвокатську таємницю.

Саме рішення ЄСПЛ стало підставою для поновлення розслідування у справі про порушення прав адвоката Смалія.

Позиція Комітету

Попри те, що події стосуються далекого 2013 року, Комітет захисту прав адвокатів (власне як і новостворений Комітет захисту гарантій адвокатської діяльності) РАКО продовжує виконувати своє завдання — захищати права та гарантії адвокатської діяльності в усіх випадках, незалежно від часу.

«Навіть коли йдеться про справу 12-річної давнини, ми залишаємося послідовними у своєму обов’язку – захищати колегу і саму адвокатуру як інституцію», — зазначили адвокати після допиту.

Тож ця справа є прикладом того, як захист професійних прав адвоката зберігає свою актуальність навіть через роки, адже справедливість має відновлюватися незалежно від того, скільки часу минуло.

Комітет гарантує захист! Навіть через 12 років.

Новини партнерів та ЗМІ