28 жовтня – вебінар на тему «Огляд практики Європейського суду з прав людини 2019-2021 у справах проти України та інших держав»

28.10.2022

28 жовтня – вебінар на тему «Огляд практики Європейського суду з прав людини 2019-2021 у справах проти України та інших держав»

Шановні адвокати! Повідомляємо, що у п’ятницю, 28.10.2022 з 11.00 до 13.00 відбудеться вебінар на тему: «Огляд практики Європейського суду з прав людини 2019-2021 у справах проти України та інших держав»

Реєстрація на вебінар відбуватиметься через Центр акредитації Вищої школи адвокатури  https://cpd.hsa.org.ua/

Доповідачем виступатиме Ірина Кушнір, кандидатка юридичних наук, експертка проекту “Підтримка впровадження судової реформи в Україні” від Ради Європи, співзасновниця ГО “Український інститут з прав людини”, розробник тестових питань для кандидатів на посаду судді в сфері практики Європейського суду з прав людини тощо.

За результатами вебінару учасники отримають 2 бали.

Серед головних проблем, які розглядатимуться під час вебінару, будуть наступні.

Рішення Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) вже давно є звичним атрибутом при розгляді справ національними судами України. Посилатись на них при подачі скарги чи клопотання стало «правилом гарного тону» для адвокатів та прокурорів. Серед практиків навіть існує впевненість, що факт зазначення у документі якогось рішення ЄСПЛ може посилити позицію цієї сторони у справі. Насправді ж це не так і посилання на рішення ЄСПЛ ще не гарантує успіху. Наразі спостерігається тенденція цитування рішень ЄСПЛ для «прикрашання» юридичного документу за відсутності практичного сенсу.

Для успішного застосування практики ЄСПЛ в практиці адвокатів необхідно володіти знаннями щодо сфери дії Європейської конвенції з прав людини та методів оцінки легітимності втручання у гарантовані нею права і свободи. Практика ЄСПЛ постійно розвивається та його «бібліотека» постійно поповнюється різними рішеннями як щодо повторюваних порушень, так й щодо нових, які обгрунтовуються ЄСПЛ вперше. Наразі, окремо заслуговує на увагу практика ЄСПЛ щодо скарг, пов’язаних із збройним конфліктом та відступом держави від зобов’язань у зв’язку з війною, співвідношення міжнародного гуманітарного права та практики ЄСПЛ тощо.

З огляду на війну, розпочату Російською Федерацією, роль адвокатів в захисті прав і свобод жертв військових злочинів та інших порушень основоположних прав складно переоцінити. У даному випадку здійснення належного захисту є не тільки індивідуальною справою адвоката, але є й частиною загальної мети українського суспільства утвердити правосуддя та справедливість. Тому вкрай важливо, щоб фахівці у галузі права, адвокати на постійній основі оновлювали та поповнювали свої знання щодо практики ЄСПЛ.

Фактом також є те, що 90% скарг, отриманих ЄСПЛ проти України, визнаються неприйнятними в зв’язку із недотриманням правил оформлення скарги або формальних правил прийнятності. Це ще одне свідчення того, що українські адвокати потребують підвищення рівня знань в галузі практики ЄСПЛ.

З огляду на вказане лекція «Огляд практики Європейського суду з прав людини 2019-2021 у справах проти України та інших держав» присвячена презентації та обговоренню типових і нетипових порушень прав і свобод, гарантованих ЄКПЛ, у справах проти України та інших держав, співвідношенню практики ЄСПЛ та МГП, практики ЄСПЛ щодо збройних конфліктів.

Звертаємо увагу на ймовірні технічні проблеми під час трансляції вебінару в разі відключення електроенергії.

Юридичні новини України