Самозайняті особи, які є громадянами, котрі мають пільги з оплати судового збору, передбачені статтею 5 Закону України «Про судовий збір», під час звернення до суду користуються цими пільгами. Це роз’яснюють у Сьомому апеляційному адміністративному суді.
Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи:
• з інвалідністю I та II груп,
• законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю,
• громадяни, віднесені до І та ІІ категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи тощо.
Відповідно до ПКУ “фізична особа – підприємець (самозайнята особа тощо) – це фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, зареєстрована як платник податку і сплачує передбачені законодавством внески та податки”.
Правова позиція ВС
Так, наприклад, приватний нотаріус є самозайнятою особою, яка провадить незалежну професійну нотаріальну діяльність. Така правова позиція суду була роз’яснена в постанові КЦС ВС від 16.06.2021 №750/6872/20.
Фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на провадження незалежної професійної діяльності:
- після проходження відповідних процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а
- лише набуває до нього нової ознаки – самозайнята особа.
Водночас правовий статус «самозайнята особа» сам собою:
- не впливає на будь-які правоможності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та
- не обмежує їх.
Близький за змістом висновок сформульовано в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 травня 2020 року у справі №161/6253/15-ц, від 07 квітня 2020 року у справі №743/534/16-ц, від 06 червня 2018 року у справі №910/16713/15.
Отже, громадяни, які мають статус самозайнятої особи та підпадають під ознаки відповідних пунктів статті 5 Закону України «Про судовий збір», мають право користуватися пільгами, визначеними цією статтею.
Схожу правову позицію щодо звільнення громадян від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» сформульовано в постанові Верховного Суду від 03 грудня 2020 року у справі №903/323/20.