НААУ направила до голови Комісії з питань правової реформи при Президентові України пропозиції змін до законодавства, щоб гарантувати належну реалізацію права адвоката на отримання інформації за адвокатським запитом.
Про це повідомила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час під час XI Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє» в Національному університеті «Одеська юридична академія».
Зокрема, НААУ пропонує на рівні закону:
– збільшити до шести місяців строк накладення адміністративного стягнення за правопорушення у виді неправомірної відмови в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит;
– збільшити штраф для посадових осіб за вищевказані правопорушення та встановити їх на рівні від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
– виключити з переліку документів, які додаються до адвокатського запиту, засвідчену копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, оскільки інформацію про адвоката можна отримати у Єдиному реєстрі адвокатів України;
– обмежити доступ адвоката лише до таємної інформації;
– встановити, що у разі якщо адвокатський запит передбачає отримання інформації з обмеженим доступом і законодавство містить вимогу щодо дозволу на її надання від відповідної особи, вказана інформація надається адвокату за наявності такого дозволу;
– передбачити, що у випадку якщо адвокатський запит передбачає отримання документу, що містить інформацію, яку не може бути надано відповідно до вимог законодавства, адвокату надається документ з тією інформацією, доступ до якої не є обмеженим.
«Вважаю, що найближчим часом такі зміни мають бути прийняті. Це буде вважатися, зокрема, шляхом до розвитку нашої адвокатської діяльності», – зазначила Лідія Ізовітова.
Голова НААУ, РАУ зосередила увагу на порушенні прав та гарантій адвокатів, що залишається великим викликом для незалежної адвокатської діяльності. Так, лише за 3 квартал 2021 року Рада адвокатів Київської області здійснила 32 виїзди на обшуки і затримання колег, 14 з таких виїздів здійснені на затримання і обшуки адвокатів, які проводилися у порушення закону, за яким рада адвокатів регіону має бути повідомлена заздалегідь про заплановані процесуальні дії. У столиці в 3 кварталі було 25 виїздів до адвокатів, яких обшукували чи затримували.
«Якщо не буде посилено кримінальне законодавство в частині відповідальності осіб, які посягають на гарантії адвокатської діяльності, ми і надалі будемо знаходитись в такому становищі», – підкреслила Лідія Ізовітова.
За статистикою, в 3 кварталі 2021 року адвокати направили 436 звернень до рад адвокатів регіонів про відмову у наданні інформації на адвокатський запит.