РАУ вирішила: стосовно адвокатів, які не платять внесків, зупинять дію свідоцтв

31.03.2021

РАУ вирішила: стосовно адвокатів, які не платять внесків, зупинять дію свідоцтв

Автор: Вікторія ЯКУША
 

Гуманістичні тенденції щодо адвокатів-боржників залишились у минулому. Тепер Національна асоціація адвокатів України перейшла до жорстких методів боротьби. Утім, Рада адвокатів України все ж звільнила одну категорію правників від сплати внесків.

Перше у 2021-му

Розпочалося засідання ради традиційно з доповіді голови НААУ, РАУ Лідії Ізовітової, яка розповіла про події, що відбулися між попереднім і поточним засіданнями РАУ. Серед них і участь представників НААУ в масштабному форумі «Україна 30». Л.Ізовітова особливу увагу членів РАУ звернула на те, що впродовж минулого року карантин ставав приводом для тиску на адвокатів та обмеження їхніх професійних прав як учасників судових процесів. Неприбуття адвоката до суду через поганий стан здоров’я або неможливість бути присутнім часто вважалися неповажними причинами. І таких випадків було чимало по всій Україні. «Особливо це стосувалося Вищого антикорупційного суду, який знаходиться в столиці, але практикують у ньому адвокати з регіонів. Деякі судді навіть зверталися до кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури, наполягаючи на тому, що така поведінка адвоката порушує професійну етику. У середині минулого року нараховувалося понад 30 таких скарг. Можна очікувати, що така практика продовжиться, і ми маємо бути поінформованими про такі випадки й належно на них реагувати. Я прошу регіональні ради: якщо такі випадки трапляються, повідомляти нас негайно», — наголосила Л.Ізовітова.

НААУ неодноразово зверталась до Ради суддів, Вищої ради правосуддя з приводу того, що карантинні заходи не можна використовувати проти захисту й адвокатів. Проте судді продовжують таку практику. Розв’язати проблему, на думку голови НААУ, РАУ, можна на законодавчому рівні. «НААУ та ВРП, і ми в цьому були єдині, запропонували парламенту ухвалити закон щодо внесення змін до процесуальних кодексів і вказати на те, що COVID-19 є поважною причиною для відкладення розгляду справи. Якби такі зміни були внесені, це був би вихід не лише для нас, адвокатів, а й для суддів у процесі», — переконана Л.Ізовітова. Також вона вкотре наголосила на нездорових тенденціях щодо численних обшуків і затримання адвокатів. Їх за минулий рік було аж 170. При чому 53 таких випадків відбулося без повідомлення ради адвокатів регіону.

Стурбовані в НААУ й постійними вимогами щодо залучення міжнародних експертів у питаннях реформування судової влади. На думку Л.Ізовітової, такий зовнішній вплив подається під соусом тез про недовіру до судової влади, які не мають нічого спільного з реальними настроями в суспільстві. Таким чином, тиск «міжнародних партнерів» стає звичним, що в принципі абсурдно виглядає для незалежної країни та її спроб сформувати незалежну судову владу. Крім того, Л.Ізовітова висловила намір надіслати звернення до голови Верховної Ради із закликом не ухвалювати змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання в тій редакції, в якій вдруге пропонується запровадити peer review для адвокатів системи БПД. Нагадаємо, що попередній проект подібних змін був відкликаний у березні 2020 року після заперечень з боку НААУ.

«Дошка ганьби»

Заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій навів аналітичну інформацію щодо роботи НААУ, кабінетів ЄРАУ та фінансових питань. Так, в Україні на сьогодні 44,5 тис. діючих адвокатів. Однак половина з них ще й досі не сплатила щорічного внеску за поточний рік. Узагалі проблема адвокатів-боржників стала в НААУ доволі гострою. Адже є частина адвокатів, які не сплатили гроші ні за цей, ні за кілька попередніх періодів. Частина ресурсів, як-от підвищення кваліфікації на безкоштовних заходах, уже обмежена для боржників.

Але на засіданні РАУ було вирішено боротися з ними більш серйозно. Адже за кордоном неможливо навіть уявити собі, що адвокат спокійно продовжує займатись професійною діяльністю при цьому не сплативши внесків для органів самоврядування. Відповідно до листа голови Ради адвокатів Одеської області Йосипа Бронза, в регіональної ради вже вибудувались свої стратегії боротьби з боржниками, які вона рекомендує поширювати на інші регіони. Так, боржникам розсилаються листи, потім списки адвокатів-боржників на кшталт «дошки ганьби» вивішують на сайті ради. Зрештою в КДКА подається дисциплінарна скарга, якою зупиняють право на заняття адвокатською діяльністю строком на 6 місяців. Однак, за словами В.Гвоздія, навіть у такому разі адвокати не надто переймаються тим, аби сплачувати внески. Боржники просто чекають, поки спливе півроку, і далі продовжують провадити адвокатську діяльність, не сплативши боргу.

Чому сплата внесків така важлива? Насамперед тому, що ні НААУ, ні РАУ не фінансуються державою і є незалежними. Фінансування повністю забезпечується завдяки щорічним внескам. В.Гвоздій зізнався, що 2020 рік і так змусив усіх затягнути паски. Так, НААУ вжила заходів для економії. Наприклад, повністю переїхали із двох поверхів на один для того, аби сплачувати менше коштів на оренду приміщення. Відмовились у НААУ й від друкованого формату щомісячного вісника.

Під час засідання РАУ також був обговорений міжнародний досвід, зокрема Німеччини, де в разі несплати внеску адвокат автоматично виключається з реєстру з наступного дня.

Член РАУ Роман Афанасієв зауважив, що систематична несплата внесків підриває незалежність адвокатури як самоврядного інституту. «Лояльне ставлення до неплатників, яке триває достатньо довго, негативно позначається на незалежності й ефективності нашого інституту, а також дезорганізує дисциплінованих платників. Тому я за будь-які засоби реагування, у тому числі й «затемнення» — це правильний захід, він не є виключно нашим, українським винаходом. Бо інформація про адвокатів-боржників має бути публічною. Завдяки цьому також хтось може просто згадати, що він не заплатив», — переконаний Р.Афанасієв.

Водночас член РАУ Сергій Осика запропонував, аби в ЄРАУ в профілі адвоката було відображено стан сплати внеску кожним адвокатом.

Голова РА Миколаївської області В’ячеслав Антипченко у свою чергу повідомив, що в регіоні такої проблеми немає. «Ми майже вирішили це питання за минулі роки. Ми виявляємо таких осіб і направляємо їм листи, запрошуємо на засідання РА. Якщо вони не сплачують — ми приймаємо рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності, і КДКА надалі приймає рішення», — поділився досвідом В.Антипченко.

Тож на засіданні РАУ вирішили до кінця квітня опублікувати списки адвокатів-боржників для звірки даних між НААУ та регіональними радами (відмітки про сплату внесків). Проте, оскільки визначений положенням про внески термін для оплати внесків сплив 31 січня, підстави для притягнення боржників до дисциплінарної відповідальності вже виникли. Тож РАУ ініціює відповідні санкції до адвокатів, які не виконують рішення органів адвокатського самоврядування. До РАУ також надійшло два звернення-пропозиції щодо звільнення окремих категорій адвокатів від сплати внесків. Так, ГО «УНФП» запропонувало звільнити від цього обов’язку тих, які були інфіковані COVID-19. Однак адвокатів, які перехворіли на коронавірус, дуже багато, а НААУ, як було зазначено вище, фінансується виключно за рахунок внесків. А от друга пропозиція виявилась доречною і РАУ вирішила допомогти багатодітним батькам, звільнивши їх від сплати щорічного внеску.

Ініціативи та вектор розвитку

Також РАУ розглянула проект змін адвокатського ордера, ініційований С.Осикою. Вони, за словами автора, покликані модернізувати ордер, спростити його і наблизити практику адвокатів України до адвокатів США. Однак не всім такі зміни стали до вподоби. Тому в РАУ вирішили, що спокійно житимуть і надалі з тією формою, яка існує.

Ще одне проблемне питання стосувалося адміністративних правопорушень у вигляді ненадання інформації на адвокатський запит. Адже в такому випадку виникає необхідність звертатись із заявою до РАУ. С.Осика відстоював позицію за якою має бути можливість подати таку заяву до ради, в якій адвокат обліковується, або за основним місцем роботи чи місцем події. Зрештою було вирішено належним чином підготувати зміни в розрізі даного питання. Члени РАУ проголосували й за підготовлення стратегії НААУ на наступні 3 роки. В.Гвоздій зазначив: «Ми тільки жаліємось, а повинні пишатись собою та репрезентувати свої успіхи. Здавалося б, ще не так давно нас навіть бачити не хотіли в CCBA, а тепер ми — приклад для багатьох колег закордоном». За словами В.Гвоздія, стратегія НААУ — це не порожній абстрактний документ, а те, чим у НААУ користуються щодня. Підтвердженням цього слугує те, що частина положень, зазначених у попередній стратегії, уже виконана. Ще частина — закладені цілі, які залишаються для інституту адвокатури незмінними.

 

Юридичні новини України