Багато розмов ведеться про ідеального адвоката: яким він має бути, якими обов’язковими навичками та знаннями володіти, які стратегії і тактики застосовувати тощо. А от поняття ідеального клієнта залишається без уваги та належного обговорення. А дарма. Практикуючі юристи і адвокати не зі слів знають про те, що клієнти бувають різні. Причому настільки, що навіть схожі або тотожні за суттю кейси разюче відрізняються при реалізації, і нерідко питання саме у стороні клієнта/замовника.
Аналітика практичного досвіду роботи з клієнтами дозволяє сформулювати умовні характеристики чи свого роду набір ознак та характерних рис клієнта, що дають змогу назвати його ідеальним. Хоча доречно зауважити, що описані нижче риси, як і відповідність їм, не дозволяють стверджувати, що ті клієнти, які їм відповідають, хороші, а ті, які не відповідають, — ні. Відповідність викладеним нижче характеристикам радше слугує тим фактором, який може в рази підвищити продуктивність симбіозу адвокат-клієнт при супроводі справи та вирішенні поставлених завдань.
Умовні риси або характеристики ідеального клієнта можна поділити на групи організаційного, особистого та матеріального характеру. До рис організаційного характеру можна віднести педантичність у збереженні документів та звичку своєчасно звертатися по допомогу. Специфічними особистими якостями ідеального клієнта є здатність довіряти юридичні проблеми та питання фахівцям, враховувати та прислухатися до думки спеціалістів і, звичайно ж, хороша пам’ять. Основною ж матеріальною характеристикою ідеального клієнта є платоспроможність. Тепер докладніше про кожну згадану вище рису та їх важливість.
Педантичність у збереженні документів
Зазвичай звернення клієнта до адвоката чи юридичної компанії містить два аспекти: загальний або детальний опис існуючої проблеми та завдання або бажаний кінцевий результат. Адвокат, у свою чергу, для здійснення юридичного аналізу проблеми та визначення з можливими шляхами її вирішення (досягнення бажаного результату) зажадає від клієнта ряд необхідних документів.
На цьому початковому етапі безцінним для юриста є клієнт, який скрупульозно та педантично збирав усі документи, листи, чеки та інші можливі «папірці». Адже практика підтверджує, що краще, коли наданий пакет містить щось зайве, ніж коли не мітить ряду ключових та надважливих документів. При цьому мова навіть не йде про те, щоб згадані документи були систематизовані та розкладені в хронологічному порядку, — головне, щоб ці документи були. В руках адвоката-майстра своєї справи навіть хаотичний пакет різноманітних папірців та файлів перетвориться на чітку, послідовну, хронологічно складену історію правовідносин і юридичних фактів.
Підсумок по даному пункту можна сформулювати так: ідеальний клієнт ставиться до документів по принципу «краще зберегти все та побільше, ніж потім шкодувати, що не зберіг».
Звичка своєчасно звертатися по допомогу
Юридична допомога відзначається дещо схожими принципами з медичною. Чим раніше хворий звернеться до лікаря, тим вірогідніше буде швидке й повне одужання (наскільки це взагалі можливо). З юридичними послугами/допомогою принцип схожий: чим раніше клієнт прийшов з проблемою або питанням, тим вірогідніше, що воно буде вирішене в розумні строки з потрібним та своєчасним профітом для клієнта. Наприклад, деякі клієнти до останнього сподіваються, що проблема вирішиться сама собою або її вдасться розв’язати власними силами. Така безпечність та самовпевненість можуть призвести до того, що чи не єдиним шляхом захисту інтересів клієнта буде звернення до суду з пропуском строків позовної давності або шляхом перегляду справи за нововиявленими обставинами.
Описана ситуація створює непотрібні перешкоди та загрози майбутньому успіху справи та робить перспективу отримання бажаного туманною й неоднозначною. Прикро, що дуже часто згаданих перешкод та складностей можна уникнути, просто вчасно звернувшись до юриста. Більше того, такий підхід до ведення справ (до речі, аналогічно з медичною сферою), вірогідніше за все, буде й дешевшим. Тому ідеальний клієнт має телефон свого чудового адвоката у списку швидкого набору й мчить до нього зі своїми юридичними кейсами за першої нагоди.
Особисті якості
Продовжуючи думку попереднього пункту, не можна не відзначити як невід’ємну або, принаймні, бажану рису клієнта здатність довіряти юридичні проблеми та питання фахівцям. Через брак довіри клієнт може не повідомити адвокату важливі факти та обставини справи, які стануть відомі вже на стадії реалізації (наприклад, під час судового розгляду). Такий «сюрприз» може дорого коштувати і поставити під ризик якщо не мету, то обраний шлях її досягнення. Бувають випадки, коли клієнт дійсно забув про якийсь факт або обставину, але це точно не про ідеального клієнта.
Важливість вміння клієнта прислухатися до думки адвоката полягає в тому, що справжні профі юриспруденції можуть не тільки ґрунтовно дослідити питання, з яким до них звернулись, а й запропонувати різні шляхи досягнення бажаного результату. Ба більше, нерідко запропонований адвокатом альтернативний шлях, відмінний від того, який бачить клієнт, може бути простішим, ефективнішим та швидше принесе бажаний результат. Те ж стосується й кінцевого результату справи: адвокат може запропонувати більш комплексний та вигідніший напрям вирішення питання, ніж клієнт собі намітив. У такі моменти адвокати та юристи дуже цінують, коли клієнти готові слухати та чути їх пропозиції.
Платоспроможність
Ну, і куди ж без розмови про гроші. Як для адвоката, так і для клієнта важливо відчувати, що кожен з них докладає усіх зусиль для успішності розпочатого проєкту, що вони діють взаємовигідно. Систематичне порушення клієнтом домовленостей про оплату послуг адвоката може нашкодити інтересам обох та негативно вплинути на мотивацію та зацікавленість юриста. Тому платоспроможність клієнта та своєчасність оплат відповідно до досягнутих домовленостей є запорукою дійсно плідної та взаємовигідної співпраці адвоката з клієнтом.
Ідеальний клієнт у кожного свій
Сформульовані вище риси ідеального клієнта є важливими і одночасно вельми умовними. Адже варто згадати й про те, що у кожного ідеал свій. Одних адвокатів, у т.ч. автора, надзвичайна складність та масштабність кейсу клієнта не відлякує, а, навпаки, стає додатковою мотивацією, яка дозволяє досягти нових висот. Іншим до вподоби працювати з доволі вузьким колом правовідносин, яке вони досконало вивчили. Для таких спеціалістів ідеальними будуть клієнти, проблеми яких стосуються згаданого вивченого кола правовідносин. Та за будь-яких обставин наявність у клієнта частини, а ліпше усіх описаних вище рис та характеристик однозначно збільшить «привабливість» такого клієнта для абсолютної більшості адвокатів.