Одним з малоприємних заходів в рамках слідчих дій є обшук. У більшості випадків він проводиться при наявності певних обставин чи фактів кримінального провадження. Проведення обшуку до моменту реєстрації кримінального провадження в ЄРДР є протизаконним. У той же час важливим є отримання відповідних дозволів, але існують і винятки.
- За потреби порятунку життя людей чи майна.
- За потреби у переслідуванні осіб, що підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.
- Якщо це необхідно для проведення експертизи.
- Якщо таке майно отримане в результаті порушення закону чи є інструментом для цього.
- Якщо доступ до такого майна обмежується утримувачем чи власником.
- Якщо вилучення пов’язане з подоланням системи логічного захисту.
- Обшук житла чи іншого володіння підозрюваного проводиться відповідно до ухвали слідчого судді та в обов’язковому порядку фіксується у вигляді відео- та аудіозапису. Даний пункт регламентує ч. 10 ст. 236 КПК України. Сторона захисту також має право фіксувати проведення обшуку, що сказано у ч. 1 ст. 107 КПК України.
- Проведення обшуку відбувається за обов’язкової присутності щонайменше двох понятих осіб. Про це чітко сказано в ч. 7 ст. 223 КПК.
- Проводити особистий обшук повинна особа тієї самої статі, про що говорить абз. 2 ч. 5 ст. 236 КПК. У разі потреби обшукати жінку, а в групі немає правоохоронця-жінки, така дія не може бути виконана.
- Проведення обшуку повинне відбуватися у час, що не заважає звичним заняттям підозрюваної особи. Винятком може бути переконання слідчого чи прокурора, що виконання даної умови може зашкодити меті обшуку.
Перед початком проведення обшуку особі, що володіє житлом чи іншій присутній особі, повинна бути пред’явлена ухвала суду та надана її копія.
Адвокат підозрюваного має повне право безперешкодно заходити на місце проведення обшуку незалежно від його стадії, про що говорить абз. 3 ч. 3 ст. 236 КПК України. Відповідно до ч. 1 ст. 236 КПК України службова особа, що бере участь у проведенні обшуку, зобов’язана допустити до нього адвоката чи представника.
У ході обшуку слідчий та прокурор мають право:
- Заборонити всім особам, які присутні під час обшуку, покидати місце його проведення до моменту закінчення процесуальної дії та вчиняти дії, які можуть завадити її перебігу.
- Провести обшук всіх осіб, які перебувають у місці проведення процесуальної дії, якщо є підстави вважати, що вони приховують при собі предмети, які мають цінність для кримінального провадження.
- Відкривати зачинені приміщення попри заборону підозрюваного чи іншої присутньої особи.
В останньому випадку адвокат може досягти компромісу. Наприклад, якщо у ході обшуку виявлений сейф і власник приміщення не дає дозволу на його відкриття, опираючись на зберігання в ньому грошей та уникнення їх вилучення, адвокату варто орієнтуватися по ситуації. У разі переконання у важливості вмісту сейфу для кримінального провадження слідчий чи прокурор можуть його примусово відкрити. Знову ж таки, коли обшук вже проводиться, моментів приховування чогось варто уникати.