Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова заявила, що НААУ підтримує системний діалог з суб’єктами законодавчої ініціативи. Про це повідомляє офіційний сайт НААУ.
«Ми докладаємо серйозні зусилля, щоб підтримувати діалог з народними депутатами, профільним комітетом парламенту; адвокатами, які обрані до парламенту і працюють у складі різних фракцій, а також з членами Комісії з питань правової реформи при президенті України», – наголосила Голова НААУ, РАУ, відкриваючи засідання Ради адвокатів України в Чернівцях.
Вона нагадала, що у липні 2021 року РАУ затвердила Стратегію розвитку НААУ на наступні 5 років. Разом з тим, Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 – 2023 роки затверджена указом Президента. Ця Стратегія, зокрема, визначає і пріоритети удосконалення інституту адвокатури.
Так, з липня 2021 року Лідія Ізовітова провела низку зустрічей з народними депутатами щодо реалізації Стратегії розвитку правосуддя. Зокрема, з головою комісії з питань правової реформи, народним депутатом України Сергієм Іонушасом. НААУ звернулася до нього з приводу дискримінаційних підходів оподаткування адвокатської діяльності, які наразі є в законодавстві. Зокрема, у питанні оподаткування адвокатської діяльності НААУ запропонувала внести зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність. Зокрема, ідеться про право адвоката як фізичної особи, що провадить незалежну професійну діяльність, сплачувати податки спрощеною системою оподаткування та сплачувати єдиний податок відповідної групи.
«Наші пропозиції відповідають реальним потребам практикуючих адвокатів та забезпечать справедливі і рівні умови оподаткування доходів, отриманих адвокатами як самозайнятими особами (фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність). Зараз відкрилася нова сесія Верховної Ради і ми сподіваємося на те, що наші пропозиції будуть розглянуті народними депутатами», – заявила Лідія Ізовітова.
Також у липні 2021 року був підписаний меморандум між НААУ та Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Це теж є інструментом для розбудови співпраці з парламентарями у напрямку вдосконалення законодавства. Голова НААУ, РАУ зазначила, що парламент зацікавлений у залученні адвокатів, комітетів НААУ до законотворчого процесу.
Крім того, у контексті президентської Стратегії НААУ має пропозиції, як реформувати процедуру доступу до адвокатської професії, проведення кваліфікаційних іспитів. НААУ постійно вдосконалює систему підвищення кваліфікації адвокатів, запроваджує електронні сервіси для адвокатів.
«Тобто значна частина завдань президентської стратегії може бути втілена на рівні рішень органів адвокатського самоврядування, і такий підхід буде найбільше відповідати міжнародним стандартам незалежності адвокатури», – підкреслила Лідія Ізовітова.
В цілому зміни до профільного законодавства мають відбуватися за участю Національної асоціації адвокатів України і відповідати міжнародним стандартам незалежної адвокатської діяльності та принципу самоврядності професії.