Найбільш поширені категорії судових справ з питань отримання компенсації за зруйноване війною майно

04.11.2024

Найбільш поширені категорії судових справ з питань отримання компенсації за зруйноване війною майно

Про найбільш поширені категорії судових справ з питань отримання компенсації за зруйноване війною майно розповіла адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лекторка докладно проаналізувала разом з учасниками найбільш поширені категорії судових справ з питань отримання компенсації за зруйноване війною майно, а саме:

1. Види компенсації за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна та основний алгоритм дій отримувача.

2. Особливості оскарження рішень, дій чи бездіяльності Комісії з розгляду питань щодо компенсації.

3. Процесуальні аспекти захисту прав та інтересів отримувачів компенсації.

4. Докази і доказування у справах, пов’язаних з отриманням компенсації за зруйноване майно і суміжних з ними.

5. Встановлення фактів, що мають юридичне значення, у справах про отримання компенсації.

6. Актуальна судова практика у спадкових, сімейних, податкових та інших спорах, пов’язаних з майном, що зазнало руйнувань.

У рамках характеристики судових справ з питань отримання компенсації за зруйноване війною майно акцентовано на наступному:

1. Види компенсації за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна та основний алгоритм дій отримувача

У правовідносинах щодо відшкодування шкоди та збитків, завданих Україні війною, можливо виокремити різні види вимог, відмінні за характерними ознаками та правовим урегулюванням:

  • виплата компенсації за примусово відчужене, втрачене чи пошкоджене майно в умовах війни;

  • стягнення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації;

  • вимоги про відшкодування Державою Україною шкоди (майнової, моральної), завданої терористичними актами у періоди проведення АТО, Операції об`єднаних сил;

  • виплата грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій і грошової компенсації постраждалим, за зруйновані житлові будинки (квартири) внаслідок збройної агресії Російської Федерації до 24.02.2022 року;

  • призначення компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України з 24.02.2022 року.

Відмінність видів компенсацій та відшкодувань полягає:

  • період спричинення шкоди майну чи його руйнування (2014; 2022)

  • спеціальне законодавче і нормативно – правове регулювання

  • суб’єктний склад

  • різність процедур та методики оцінки майна, розрахунку компенсації за знищене/пошкоджене

  • ефективність способу судового захисту

Закон України від 23.02.2023 № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» визначає:

  • правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02. 2022 року № 64/2022…,

  • правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Дія Закону в частині надання компенсації не поширюється:

  • на об’єкти нерухомого майна, що на день набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 року № 64/2022…, знаходилися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.

У справах щодо відшкодування шкоди на фоні збройної агресії найголовнішим питанням, на яке має дати відповідь суд, є :

● встановлення здійснення юрисдикції;

● ефективного контролю держави на тій території, де відбулися події.

Справи, розглянуті ВП ВС:

1. Відшкодування державою моральної шкоди, завданої через смерть матері, що настала внаслідок терористичного акту на непідконтрольній Україні території, де вона проводила АТО (постанова ВП ВС від 12.05.2022 у справі №635/6172/17)

2. Відшкодування державою завданої терористичним актом майнової шкоди (у розмірі реальної вартості майна) через пошкодження об’єкта комерційної нерухомості на підконтрольній Україні території в м. Маріуполі (постанова ВП ВС від 4.09.2019 у справі № 265/6582/16-ц).

3. Стягнення майнової шкоди, завданої підприємству внаслідок викрадення належного товариству обладнання на підконтрольній Україні території, де вона проводила АТО (постанова ВП ВС від 22.09. 2020 у справі № 910/378/19).

2. Особливості оскарження рішень, дій чи бездіяльності Комісії з розгляду питань щодо компенсації

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності Комісії (компенсація знищеного майна):

1) у разі незгоди з даними акта комісійного обстеження заявник має право подати заперечення до Комісії протягом п’яти робочих днів з дати проведення обстеження, якщо таке обстеження було проведено після подання заяви, а якщо комісійне обстеження було проведено до дати подання заяви, – протягом п’яти робочих днів після подання заяви.

2) у разі незгоди з рішенням Комісії про надання/відмову в наданні компенсації, зокрема з розміром компенсації, заявник має право подати заперечення до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати прийняття рішення Комісією.

Заперечення повинні бути в обов’язковому порядку розглянуті та враховані Комісією під час прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації, про що повинно бути зроблено примітку в такому рішенні;

3) у разі незгоди з іншими рішеннями, діями або бездіяльністю Комісії заявник має право подати відповідну скаргу до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати вчинення таких дій або прийняття рішень/граничного строку, коли такі дії повинні бути вчинені або рішення прийняті. За результатами розгляду скарги уповноважений орган приймає обов’язкове для виконання Комісією рішення. За зверненням заявника строк подання заперечень чи скарг може бути продовжений на п’ять робочих днів.

Рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Процедура отримання Комісією/уповноваженим органом заперечень, звернень та/або скарг, їх розгляду та прийняття щодо них відповідних рішень визначається рішенням уповноваженого органу.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності Комісії (компенсація відновлення окремих об’єктів):

1) у разі незгоди з даними акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження заявник має право подати заперечення до комісії протягом п’яти робочих днів з дати проведення обстеження, якщо таке обстеження було проведено після подання заяви (якщо обстеження було проведено до дати подання заяви, – протягом п’яти робочих днів після подання заяви). Заперечення повинні бути в обов’язковому порядку розглянуті та враховані комісією під час складання чек-листа та прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації, про що повинно бути зроблено примітку у такому рішенні;

2) у разі незгоди з рішенням комісії про надання/відмову у наданні компенсації, зокрема з розміром компенсації, заявник має право подати заперечення до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати отримання повідомлення про прийняття рішення комісією. Заперечення повинні бути в обов’язковому порядку розглянуті та враховані уповноваженим органом під час прийняття одного з рішень, передбачених пунктом 12 цього Порядку, про що повинно бути зроблено примітку у такому рішенні;

3) у разі незгоди з іншими рішеннями, діями або бездіяльністю комісії заявник має право подати відповідну скаргу до уповноваженого органу протягом п’яти робочих днів з дати вчинення таких дій або прийняття рішень/граничного строку, коли такі дії повинні бути вчинені або рішення прийняті. За результатами розгляду скарги уповноважений орган приймає рішення, яке є обов’язковим для виконання комісією.

3. Процесуальні аспекти захисту прав та інтересів отримувачів компенсації

  • Відмова у задоволенні вимоги про стягнення компенсації за руйнування будинку (до 2022) постанова Дніпропетровського апеляційного суду від 06.02.2024 № 172/631/23;

  • Відмова у стягненні матеріальної шкоди, спричиненої в результаті вторгнення рф (2022) постанова Київського апеляційного суду від 08.04.2024 № № 757/13518/22-ц;

  • Відмова у стягненні матеріальної шкоди, спричиненої в результаті вторгнення рф (2022) постанова Київського апеляційного суду від 08.04.2024 № № 757/13518/22-ц;

  • Оскарження рішення Комісії щодо розгляду заяви про компенсацію рішення Миколаївського ОАС від 02.05.2024 р. № 400/15164/23;

  • Висновки суду щодо відсутності адміністративної процесуальної правосуб’єктності в Комісії Ухвала МикОАС про залишення позовної заяви без руху 17.04.2024 р.№ 400/3394/24.

4. Докази і доказування у справах, пов’язаних з отриманням компенсації за зруйноване майно і суміжних з ними

Способи участі (впливу) отримувача на процес отримання компенсації:

● повідомлення/заяви відповідно до регламентних документів

● заперечення, звернення, скарга

● звернення до державного реєстратора, ЦНАП, нотаріус, архів, БТІ

● звернення на Лінію підтримки

● дії з бронювання коштів, відкриття спец рахунку в банку

● участь громадськості у діяльності комісії

● заяви, пропозиції, скарги, (ЗУ Про звернення громадян, Про місцеве самоврядування)

● згода на збір персональних даних /припинення несанкціонованої обробки, видалення, знищення тощо (ЗУ Про захист персональних даних)

● звернення до Омбудсмена

● звернення до системи БПД, адвоката (ЗУ БПД, Про адвокатуру та адвокатську діяльність)

● звернення до правоохоронних органів, ДСНС, СБУ, прокуратури (ЗУ Про національну поліцію, Про прокуратуру)

● судовий захист (про визнання дій/бездіяльності, рішень протиправними, їх скасування, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної і матеріальної шкоди тощо)

  1. Висновки суду щодо процедури звернення при оцінці правомірності дій міського голови https://reyestr.court.gov.ua/Review/118823147 рішення Миколаївського ОАС від 02.05.2024 р. № 400/15164/23;

  2. Витребування доказів у справі про визнання протиправним і скасування рішення щодо відмови у наданні компенсації за зруйновані об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій Ухвала МикОАС від 11.06.2024 р. № 400/3394/24;

  3. Виклик свідка у справі про визнання протиправним і скасування рішення щодо відмови у наданні компенсації за зруйновані об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій Ухвала МикОАС від 17.07.2024 р. № 400/3394/24;

  4. Докази у спорі про скасування державної реєстрації Рішення Біляївського райсуду Одеської обл. від 29.01.2024 № 496/2026/21;

  5. Тимчасовий доступ до речей та документів Ухвала Сл/ судді Білгород-Дністровського м/р суду Одеської області від 04.03.2024 Справа № 495/7375/23.

5. Встановлення фактів, що мають юридичне значення, у справах про отримання компенсації:

  • Про встановлення факту належності правовст. документу Рішення Крюківського райсуду м. Кременчука від 19.01.2024 № 537/2657/23;

  • Про встановлення факту належності квартири та її складових Рішення Охтирський міськрайонний суд від 8.11.2023 № 583/3080/23;

  • Встановлення юридичного факту належності на праві власності житлового будинку та житлової прибудови Рішення Малиновський рай/суд м. Одеси від 18.06.2024 № 521/7347/24;

  • Про встановлення факту певних відомостей у спадковому договорі Рішення Солом’янського районного суду від 28.02.2024 №760/25777/23;

  • Встановлення факту смерті VS Оголошення особи померлою, що необхідно для оформлення спадщини після смерті у вигляді компенсації за зруйноване майно Рішення Бородянського районного суду від 05.02.2024 № 939/1972/23;

  • Встановлення факту і спір про право: вибір ефективного способу захисту Постанова Одеський апеляційний суд від 15.11.2023 № 521/13927/20.

6. Актуальна судова практика у спадкових, сімейних, податкових та інших спорах, пов’язаних з майном, що зазнало руйнувань:

  • Оскарження відмови у наданні компенсації у випадку розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування житлового будинку Рішення Харківського ОАС від 05.03.2024 р. Справа № 520/33823/23;

  • Виплата грошової допомоги 300 тис. грн., вимоги про стягнення завданих збитків у реальному розмірі Постанова Дніпровського апел/суду від 23.07.2024 р. № 183/11171/23;

  • Оскарження відмови УСЗН у призначенні виплат допомоги на проживання ВПО Постанова Вінницького ОАС від 11.04. 2024 р. Справа №№ 120/1026/24;

  • Ухвала Вінницького ОАС від 25.04.2024 р. Справа № 120/17776/23 про витребування доказів;

  • Визнання протиправним та скасування ППР щодо донарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в разі його пошкодження. Рішення Кіровоградського ОАС від 29.11. 2023 справа № 340/7756/23;

  • Про припинення обтяження на нерухоме майно та виключення нерухомого майна з Єдиного реєстру обтяжень об`єктів н/майна. Рішення Жовтневого районного суду Миколаївської області від 18.04.2024 р. №477/448/24;

  • Поділ спільного майна подружжя в складі об’єкта нерухомості, що був зруйнований внаслідок агресії рф. Рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 19.07.2023 р. №204/3930/23;

  • Позов спадкоємців про відшкодування матеріальної шкоди, завданої терористичним актом під час проведення антитерористичної операції. Рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 03.10.2023 р. № 623/3047/19.

Першоджерело: https://tinyurl.com/2axppcjc

Новини партнерів та ЗМІ