“Навіть на спаленій землі можна чинити супротив”, – французькі адвокати своїм колегам з Київської області

21.03.2023

“Навіть на спаленій землі можна чинити супротив”, – французькі адвокати своїм колегам з Київської області

20 березня 2023 року відбулась зустріч представників Ради адвокатів Київської області з французькими адвокатами.

Зі сторони РАКО на зустрічі були присутні голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, голова КДКА Київської області Володимир Поліщук, амбасадор адвокатів Київщини за кордоном Павло Луцюк, члени РАКО Олег Чернобай, Дмитро Дмитренко, Віктор Чевгуз та Ганна Павленко, голови кваліфікаційної та дисциплінарної палат КДКА Юлія Бойко та Євген Степанов, а також директор Благодійного фонду адвокатів Київської області Микола Замковенко.

До Києва з візитом із сонячної Франції завітали голова Колегії адвокатів Верхньої Сени Ізабель Кляне (Isabelle Clanet) з товаришами — Стефаном Дуніковським (Stéphane Dunikowski), представником ГО «Українське юридичне товариство» у Франції, адвокатами Клер Бульорі (Claire Boullery), Габріелем Себа (Gabriel SEBBAH) та Арно де Сен Ремі, представник Національної ради адвокатів Франції.

На початку зустрічі Петро Бойко повідомив, що заочно адвокати Київської області вже були знайомі з деякими з присутніх французьких колег, оскільки ті свого часу надали допомогу для благодійного фонду адвокатів Київщини.

“Ваша допомога була дуже важливою. Тому що багато наших адвокатів проживали в найбільш постраждалих від навали орків містах – Бучі, Ірпені, Бородянці. Крім того, генератори на сонячних батареях, передані французькими колегами в якості гуманітарної допомоги, були передані бійцям ЗСУ – і вони там стали у великій нагоді”, – повідомив П.Бойко. 

Слова великої вдячності були підкреплені відповідним сертифікатом, врученим пані Ізабель.

Своєю чергою Ізабель Кляне подарувала адвокатам Київщини пам’ятну медаль від Колегії адвокатів Верхньої Сени. Прикметно, що на медалі окрім тексту присяги французьких адвокатів був і напис українською – “Слава українським адвокатам!”

Також французьким колегам було цікаво, що Рада адвокатів Київської області є найбільшою адвокатською спільнотою України (наразі майже 12000 членів), а Колегія адвокатів Верхньої Сени є третьою за кількісним складом у Франції (2500 адвокатів).

Під час зустрічі Ізабель неодноразово наголошувала на тому, що дуже переймається тим, що відбувається зараз в Україні, бо її родина походить з Ізмаїлу. Врешті-решт, за її словами, українські та французькі адвокати – це і є одна велика родина адвокатів.

Натомість адвокати Київщини з подивом дізнались, що і у Франції адвокати інколи вимушені виборювати свої права у протидії з державою, зокрема, щоб стояти на сторожі адвокатської таємниці. Тож дві спільноти можуть збагатити одна одну навіть в такому питанні як захист гарантій адвокатської діяльності. До речі, це стало одним з пунктів Меморандуму про співпрацю, підписаного між РАКО та Колегією адвокатів Верхньої Сени.

У свою чергу Арно де Сен Ремі, який очолює профільний комітет з прав людини, більш грунтовно зупинився на актуальних питаннях захисту прав дітей під час війни, особливо в контексті нещодавного рішення МКС стосовно видачі ордеру на арешт путіна.

“Віримо в те, що путін буде сидіти на лаві підсудних, і жоден французький адвокат не схоче його захищати”, – з цього приводу підмітив Петро Бойко, що викликало схвальну реакцію з боку французьких адвокатів.

За словами Арно, їх спілка ще рік тому відразу виступила з прес-комюніке, в якому рішуче засудила російську агресію та висловила слова солідарності з українськими адвокатами, а вже 2 березня французькі адвокати звернулись до власного уряду та ЄС із закликом засудити російську агресію на національному рівні. Арно також згадав, що Руан, звідки він родом, теж був зруйнований під час Другої світової війни, але місто було повністю відновлено. “Це свідчить про те, що навіть на спаленій землі можна чинити супротив, що нині дуже перегукується з подіями в Україні”, – підсумував француз. Додавши при цьому, що “нормандець так просто в друзі не піде, але якщо вже став другом, то назавжди”. І розповів про один французький звичай – подарувати другу монетку на згадку, яку можна завжди носити з собою, і згадувати про товариша. Петро Бойко з вдячністю отримав таку монетку від своїх нових друзів: “Українці мають незламний дух, але підтримка закордонних друзів є надзвичайною для нас”.

Клер Бульорі зазначила, що французьким адвокатам було дуже важливо оцінити ситуацію самостійно, побачивши все на власні очі. Також вона додала, що її рідні казали, що вона дуже смілива, що поїхала в Україну, але справжніми сміливцями сама вона вважає українців, які борються з агресором.

Габріель Себа з колегії адвокатів Парижу безпосередньо працював над передаванням даних до МКС у справі щодо депортації українських дітей до росії.

А на завершення зустрічі оплески присутніх зірвав Стефан Дуніковскі, який приїхав до Києва, бо поділяє дві речі: любить професію адвоката і любить Україну. На підкріплення своїх слів французький колега продемонстрував дві футболки – одну зі словами підтримки України, а іншу – із закликом до росіян, щоб ті забиратись до пекла! 

За влучним висловом Павла Луцюка, Стефан є “моторатором” (симбіоз слів мотор та модератор) дружби між французькими та українськими адвокатами.

На завершення зустрічі учасники заходу обмінялись сувенірами на пам’ять.

Юридичні новини України