Blog

08.02.2022

Неналежне ведення слідчим ЄРДР не впливає на визначення належності і допустимості доказів, за наявності у провадженні документів, які підтверджують законність вчинення процесуальних дій

Обставини справи: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим та засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 187 КК.

Під час розгляду судом першої інстанції вказаного кримінального провадження захисник неодноразово подавав клопотання про витребування від держателя ЄРДР, Офісу Генерального прокурора України, документальне відображення повної інформації, внесеної до електронної інформаційної системи ЄРДР у кримінальному провадженні щодо обвинувачення ОСОБА_1. Суд, відмовляючи у задоволенні таких клопотань, вказав, що неналежне ведення ЄРДР не може спростовувати чи підтверджувати належність та допустимість доказів.
 
З вказаними доводами погодився апеляційний суд, який залишив без зміни вказаний вирок суду першої інстанції.
 
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1, зокрема, вказує на такі істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, як невнесення до ЄРДР відомостей про всі проведені слідчі дії, оголошення про підозру та про зміну підозри, затвердження групи прокурорів у провадженні та про завершення досудового розслідування. Окрім цього, засуджений у касаційній скарзі зазначає, що окремі матеріали кримінального провадження не засвідчені печаткою органу досудового розслідування, що є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.
 
Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.
 
Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС визнала безпідставними доводи засудженого ОСОБА_1, а його касаційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
 
Ні ч. 5 ст. 214 КПК, ні Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, який затверджений наказом Генерального прокурора від 06.04.2016 №139 (чинний на час провадження досудового розслідування), не передбачено обов’язку внесення до ЄРДР відомостей про слідчі дії проведенні під час досудового розслідування кримінального провадження.
 
Одночасно засуджений не заперечує, що він та його захисник були належним чином ознайомлені з усіма процесуальними документами у провадженні, у тому числі повідомленням про підозру та про зміну підозри, постановою про затвердження групи прокурорів у провадженні та про завершення досудового розслідування.
 
При цьому твердження про необхідність перевірки правильності внесення всіх відомостей до ЄРДР шляхом витребування документів від держателя ЄРДР, Офісу Генерального прокурора, стороною захисту заявлялося як в суді першої, так і апеляційної інстанцій, які дійшли обґрунтованого висновку про те, що у будь- якому разі неналежне ведення ЄРДР не визначає належність і допустимість доказів у провадженні, зібраних органом досудового розслідування, за наявності у провадженні процесуальних документів, які підтверджують законність вчинення процесуальних дій.
 
Детальніше з текстом постанови від 30.11.2021 у справі №644/7203/19 (провадження №51-1444км21) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/101634648.
 
Юридичні новини України