Новий рівень захисту прав адвокатів: вдвічі більше можливостей

10.02.2022

Новий рівень захисту прав адвокатів: вдвічі більше можливостей

З кожним роком питання захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності набуває все більшої актуальності. Порушень проти адвокатів не стає менше, про що свідчить й статистика. Так, у 2021 році в Україні сталося 391 випадки затримань і обшуків адвокатів, з них 122 випадки стосувалися адвокатів Київської області.

В Раді адвокатів Київської області одними з перших зрозуміли, що порятунок адвокатів – справа рук самих адвокатів, і зробили взірцевий Комітет захисту прав адвокатів, який майже 9 років вірою й правдою стояв на захисті наших колег. Більше того, саме діяльність Комітету РАКО стала взірцем створення аналогічного комітету на рівні всієї Національної асоціації адвокатів України. Та й інші регіони також погоджувались, що намагались у своїх Радах адвокатів відтворити усі нормативні та організаційні моменти, напрацьовані саме в Київській області.

Врешті-решт, з трьох вироків по справам щодо вчинення злочинів проти адвокатів, двох вдалось довести до логічного завершення саме через постійний контроль за ними з боку членів Комітету та особистого контролю Голови Ради адвокатів Київської області.

Втім, саме популярність Комітету зіграла з ним злий жарт. Наразі серед членів Комітету обліковується 69 осіб (а були часи, коли їх було значно більше 70), проте активно виїжджають на обшуки не більше 30 осіб. Й до того ж – зазвичай, у виїздах беруть участь одні й ті самі адвокати, що легко відслідковується у публікаціях на фейсбук-сторінці Комітету. Не прикрашає ситуацію й той факт, що окремі адвокати були виключені з членів Комітету через свою «непотрібність», хоча хотіли й могли працювати для захисту своїх колег, хоча, можливо, й в іншій формі. Важливим є й людський чинник. Останні роки слухавку телефону «гарячої лінії» знімає виключно голова комітету. Це відповідально, але ані лікарняні, ані форс-мажор ще ніхто не відміняв.

Потенційно це все разом може призвести до погіршення ефективності роботи в напрямі захисту прав адвокатів, що й стало предметом обговорення на засіданні Ради адвокатів Київської області 10 лютого 2022 року.

В результаті обговорення всіх пропозиції та аналізу ситуації, було прийнято рішення про реорганізацію Комітету захисту професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності на два Комітети.

На Комітет захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області будуть покладені повноваження з опрацювання заяв щодо порушення прав адвокатів Київської області та складанням відповідних звернень до органів державної влади, в тому числі правоохоронних органів, судів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, їх посадових та службових осіб, до інших фізичних осіб, громадських об’єднань у порядку, передбаченому чинним законодавством України; представництво інтересів адвокатів, щодо яких вчинено злочин, в судових справах; виявлення, облік, систематизація та аналіз випадків порушення прав адвокатів, які мають робоче місце та/або здійснюють свою діяльність в Київській області та відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України.

Комітет захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області візьме на себе функцію представництва Ради адвокатів Київської області при проведенні слідчих дій та застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження, в судових процесах у кримінальному провадженні відносно адвокатів у випадках, передбачених статтею 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Рішення про реорганізацію Комітету захисту професійних прав та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області призведе до чіткого розподілу сфер відповідальності та забезпечить ефективне реагування на протиправні дії, спрямовані проти адвоката, покращення рівня захисту адвокатів та захисту гарантій адвокатської діяльності.

Також Радою були прийняті наступні рішення:

  • Визнати таким, що втратило чинність з 10.02.2022 Положення про Комітет захисту професійних прав та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області;
  • Зобов’язати всіх членів Комітету протягом 5 робочих днів здати Керівнику Секретаріату Ради адвокатів Київської області Мовчан Тетяні Павлівні службові посвідчення членів Комітету;
  • Зобов’язати Наума Віталія Миколайовича протягом 5 робочих днів передати Керівнику Секретаріату Ради адвокатів Київської області Мовчан Тетяні Павлівні: сім-карту, за якою закріплено номер телефону «гарячої лінії» Комітету захисту професійних прав та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області;майно, яким Комітету захисту професійних прав та  реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області було забезпечено Радою адвокатів Київської області;всі наявні документи, пов’язані з діяльності Комітету захисту професійних прав та  реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області;права доступу до сторінки у соціальній мережі Фейсбук «Комітет захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області».

Головою Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області було обрано Грубського Андрія Віталійовича.

Головою Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області обрано Сівакова Леоніда Миколайовича.

З приводу оперативного реагування в разі проведення обшуків адвокатів просимо тимчасово звертатись до Голови Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області Сівакова Леоніда (+380503304486).

Юридичні новини України