Особливості проведення позапланових перевірок Держпраці в умовах воєнного часу обговорили у НААУ

13.09.2022

Особливості проведення позапланових перевірок Держпраці в умовах воєнного часу обговорили у НААУ

8 вересня у НААУ за ініціативою Комітету з трудового права відбувся круглий стіл на тему “Перевірки Держпраці в умовах воєнного стану”.

Учасники заходу обговорили порушення роботодавців, що найчастіше стають підставами для проведення перевірок.

Так, Голова Комітету Вікторія Поліщук зауважила, що причиною для проведення перевірки можуть бути: порушення норм Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», неоформлені працівники, порушення під час укладення цивільно-правових договорів, припинення трудових договорів і порушення механізму звільнення працівників, призупинення дії трудових договорів без законних на те підстав, примусове надання відпусток без заробітної плати, невиконання приписів тощо. Перевірці підлягають як юридичні особи незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, так і фізичні особи, які використовують найману працю.

Членкиня Ради Комітету Алла Андрушко під час своєї доповіді охарактеризувала правила укладання цивільно-правових договорів і трудового договору, визначила критерії їх розмежування та істотні ознаки. Також адвокатка проаналізувала спірні аспекти судової практики у сфері перевірок Держпраці щодо неоформлених працівників.

Членкиня Комітету Ганна Лисенко розповіла про відносно новий інструмент трудових відносин – припинення дії трудового договору. За її словами, саме це інструмент на сьогодні досить часто використовують роботодавці, втім оформлюють не завжди правильно. Так, для призупинення дії трудового договору необхідним є одночасне поєднання двох умов, а саме: неможливість надання роботи та неможливість виконання роботи у зв’язку з військовою агресією проти України. Однак роботодавці порушують цей алгоритм і у працівника виникає законна необхідність оскарження дій роботодавця до Держпраці, що є підставою для проведення відповідної перевірки додержання норм трудового законодавства України.

Член Ради Комітету Ярослав Мельник звернув увагу на проблему захисту соціальних прав в умовах воєнного стану, що супроводжувалося акцентами на потребі збалансованої політики із вимогами забезпечення європейських стандартів. На думку доповідача, неврахування конвенційних норм і директив ЄС ускладнює не лише процес реалізації соціальних прав, а й процедуру їх захисту. Таким чином, адвокат зауважив, що у ЦПК України слід чітко диференціювати підсудність за соціальним критерієм, надавши перевагу вибору суду за позивачем (місцем його перебування чи проживання), з огляду на те, що суб’єкт і так перебуває у складних життєвих обставинах.

Також до участі у заході долучилася заступник директора департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Олена Коновалова, яка розповіла про найпоширеніші порушення норм трудового законодавства, з якими сьогодні звертаються працівники до Держпраці.

Ознайомитися з презентаціями доповідачів можна за посиланням: http://surl.li/czkwc

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Новини партнерів та ЗМІ