Особливості вирішення господарських спорів в умовах воєнного стану — в огляді ВС

19.06.2024

Особливості вирішення господарських спорів в умовах воєнного стану — в огляді ВС

Договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, автоматично продовжуються за певних умов.

Про це нагадав Касаційний господарський суд у справі №917/565/22, інформує «Закон і Бізнес».

До зазначених умов належать: строк дії відповідних договорів завершується у період воєнного стану; неповідомлення балансоутримувачем, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди орендодавця та орендаря про не продовження договору оренди з підстав, визначених ст.19 закону «Про оренду державного та комунального майна».

Пунктом 16 постанови КМУ №634 на орендодавця державного та комунального майна покладено обов’язок забезпечити продовження та припинення договорів оренди відповідно до п. 5 цієї постанови з 24.02.2022. Тобто маємо надання нормативно-правовому акту зворотної сили в часі (ретроактивна дія) шляхом прямої вказівки про це в самому нормативно-правовому акті. Такий темпоральний прояв не суперечить принципу, закладеному в ст.58 Конституції, оскільки ретроактивна дія зазначеної постанови уточнює початкові наміри законодавця забезпечити правову визначеність орендаря в умовах воєнного стану, який запроваджено в Україні з 24.02.2022.

Отже, КГС констатував, що строк дії спірного договору оренди закінчився 19.06.2022, тобто у період дії воєнного стану.

Водночас, зазначив, що у спірних правовідносинах немає передумов для припинення договору оренди під час дії воєнного стану з підстав, визначених п.5 постанови КМУ № 634, оскільки такий договір визнається продовженим з 24.02.2022 на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану за імперативними приписами пп.5, 16 зазначеної постанови без заяви орендаря та окремого рішення орендодавця. Тобто спірний договір оренди є продовженим згідно з прямою вказівкою закону, що є підставою для відмови у позові саме із цих підстав.

Крім цієї справи, в огляд практики з вирішення господарських спорів в умовах воєнного стану (рішення, внесені до ЄДРСР, за червень 2022 року—березень 2024 року) внесено низку інших.

Зокрема, щодо:

  • застосування доктрини «підняття корпоративної завіси» у формі «alter ego», якщо юридична особа фактично виконує функції державного органу рф;
  • примусового вилучення/ відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану;
  • застосування постанови КМУ «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» від 3.03.2022 №187;
  • зміни, розірвання, продовження дії та особливостей виконання договорів в умовах воєнного стану;
  • захисту інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану;
  • застосування норм ГПК в умовах воєнного стану;
  • особливостей здійснення виконавчого провадження в умовах воєнного стану тощо.
Новини партнерів та ЗМІ