Стабільність законодавства дозволила створити ефективну адвокатуру

25.11.2021

Стабільність законодавства дозволила створити ефективну адвокатуру

Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» 2012 року змінив стару концепцію на нову: делеговані державою повноваження змінилися на самоврядні, якими наразі наділена адвокатура за конституцією і законом. У цьому є принципова відмінність від попереднього етапу революційних змін в адвокатурі, які відбувалися з 1992 до 2012 року.

Про це зазначила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час конференції «ЄС та Східне партнерство», що відбулась в Гаазі 23 листопада. Доповідь Лідії Ізовітової відкривала дискусійну панель «ЄС та верховенство права в країнах Східного партнерства: приклад України». У заході взяли участь заступник голови НААУ Валентин Гвоздій, а також голова Комітету з міжнародних зв’язків НААУ Іван Гречківський, європейські експерти з судової реформи, дипломати.  
 
Вона підкреслила, що профільним законом встановлені єдині правила гри для адвокатів. Це доступ до адвокатської професії, дисциплінарна відповідальність адвокатів, ведення Єдиного реєстру адвокатів України та інше. Крім профільного закону, правила для адвокатури встановлюють самі адвокати. Це і етика, і вимоги до рівня кваліфікації, і роз’яснення закону.
 
«Нова система представництва й управління передбачає, що в ній беруть участь тільки адвокати. Адвокати самі встановлюють правила функціонування свого інституту й при цьому мають гарантії та захист від утручань з боку державних органів», – підкреслила Лідія Ізовітова.
 
Голова НААУ, РАУ додала, що практичне втілення ідеї ПАРЄ було повністю на плечах самих адвокатів. Була створена система з нуля, виконавши не тільки вимоги закону, а й міжнародні зобов’язання України.
 
«Ми докладали всіх зусиль для його розбудови, адже розуміли, що самоврядність професії, запроваджена на основі кращих європейських практик, гарантує адвокатам незалежність і високий рівень професійних стандартів», – зазначила Лідія Ізовітова.
 
Адвокатське самоврядування наразі розбудоване як збалансована ефективна система загальнонаціонального масштабу, де сильні регіональні органи врівноважені лідерською роллю вищих органів адвокатури. Демократичність системи засвідчує виборний характер всіх органів адвокатського самоврядування, обмеження термінів перебування на посадах.
 
Виключне право адвокатів на представництво в судах надає українській адвокатурі рівний статус в системі правосуддя з адвокатурами старих європейських країн. При цьому Україна випередила з цією реформою багато країн Східної Європи і СНД.
 
«Новація для адвокатури введена конституційними змінами насамперед в інтересах ефективного захисту прав громадян. Хоча наразі є спроби повернутися у цьому питанні назад», – звернула увагу Голова НААУ, РАУ.
 
Лідія Ізовітова наголосила, що адвокатура наразі – найбільш стабільний інститут в системі правосуддя в Україні. Впродовж 9 років адвокати працюють на основі однієї редакції профільного закону. Час дав можливість закону досягнути закладених у закон стратегічних цілей:
  • Розбудувати самоврядну незалежну від держави професійну організацію адвокатури з єдиним обов’язковим членством.
  • Гарантувати безперешкодне здійснення адвокатської діяльності на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
  • Встановити перелік професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які дозволяють захисникам працювати безпечно, професійно і ефективно.
 
«Той факт, що цей закон з 2021 року не зазнав принципових змін, хоча кілька років тому був серйозний ризик отримати політично вмотивовану кон’юнктурну нову редакцію, доводить важливе правило: стабільність законодавства є вирішальним фактором розбудови ефективних інституцій», – зауважила Лідія Ізовітова.
 
Новини партнерів та ЗМІ