Суд не може звільнити заявника від сплати судового збору з власної ініціативи

28.12.2021

Суд не може звільнити заявника від сплати судового збору з власної ініціативи

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак взяла участь у дискусії на круглому столі з питань реєстрації народжень та смертей, які відбулися на територіях поза урядовим контролем.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
 
Ольга Ступак зазначила, що позиція Верховного Суду залишається незмінною з 2018 року: зміст п. 21 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не дозволяє тлумачити його так, що заявники в подібних справах звільняються від сплати судового збору в силу закону. Але у ст. 8 зазначеного Закону передбачена можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати. Вона зауважила, що адвокати та юристи мають роз’яснювати це громадянам, а також сказала про доцільність розроблення стандартних форм відповідних клопотань.
 
Суддя КЦС ВС розповіла, що суди активно застосовують положення згаданої статті, однак суд не може звільнити заявника від сплати судового збору з власної ініціативи. Для цього необхідне відповідне клопотання заявника. Вона пояснила, що для суду не має значення, яка особа звернулася до нього, за встановленням якого факту, де вона проживає, чому приїхала до того чи іншого суду. «Для суду всі учасники процесу рівні. Тому в справах про встановлення фактів народження і смерті на тимчасово окупованих територіях стандарти доказування залишаються тими самими, що й для всіх інших категорій справ», – сказала Ольга Ступак.
 
Також доповідачка наголосила на необхідності завершення розробки та впровадження найближчим часом адміністративної процедури реєстрації фактів народження і смерті громадян на непідконтрольній Україні території, оскільки це функція органів виконавчої влади.
 
Новини партнерів та ЗМІ