Як адвокату подавати документи, коли «Електронний суд» не працює

02.10.2024

Як адвокату подавати документи, коли «Електронний суд» не працює

В останні декілька місяців почастішали випадки підвисання підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІКС). Сервіс працює дуже повільно або сторінка недоступна, що створює перешкоди адвокатській діяльності.

На цю проблему звернула увагу Національна асоціація адвокатів України у листі до Комітету ВР з питань правової політики та Вищої ради правосуддя.

Раніше на законодавчому рівні було запроваджено обовʼязковість реєстрації учасниками проваджень електронних кабінетів в ЄСІКС та визначено порядок вручення судом документів у справах виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету (закони №3200-IX від 29.06.2023 та №3424-ІХ від 19.10.2023).

Аби отримувати та подавати до суду документи, електронні кабінети в Електронному суді» зареєстрували в тому числі адвокати. І збої в роботі системи, проблеми з електропостачанням, нестабільність Інтернету, – все це суттєво впливає на можливість організації ними роботи. Водночас, ці перешкоди не завжди приймаються судом як підстави для відкладення розгляду судового засідання чи поновлення строку для подання процесуальних документів.

Ст. 14 ЦПК, ст. 6 ГПК, ст. 18 КАС визначено, що в умовах воєнного чи надзвичайного стану у разі знеструмлення електромережі суду чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування ЄСІКС, суд може вручати особі, яка зареєструвала електронний кабінет, будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, у паперовій формі.

Сьогодні процесуальне законодавство визначає для суб’єктів, які мають електронні кабінети в ЄСІКС, 2 форми подання документів до суду: паперову та електронну (через підсистему «Електронний суд»).

Водночас, бувають випадки, коли процесуальний документ потрібно подати до суду терміново або місцезнаходження учасника справи знаходиться поза межами розташування поштових служб/сервісів.

З урахуванням зазначених обставин варто було б доповнити процесуальне законодавство нормою про те, що у разі підтвердження технічної неможливості використання підсистеми «Електронний суд» учасник справи, який зобов’язаний подавати документи в електронній формі виключно з використанням електронного кабінету в ЄСІКС, може подавати процесуальні документи, підписані з використанням кваліфікованого електронного підпису, та докази неможливості використання підсистеми «Електронний суд» на офіційну електронну адресу суду.

Повний текст пропозицій НААУ дивіться за посиланням.

Новини партнерів та ЗМІ