Останні зміни у судовій практиці у сфері сімейного права проаналізував керівник Центру сімейного права, адвокат Анатолій Волков під час заходу з підвищення кваліфікації, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор запропонував до уваги учасників вебінару актуальні правові позиції Верховного Суду у справах:
Щодо визначення місця проживання дитини – Постанова ВС від 19.06.2024 у справі № 226/2643/21
Колегія суддів погоджується з тим, що на момент розгляду справи, з огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини, вік дитини, необхідність її контакту з матір’ю, а також ураховуючи поведінку позивача, який чинить перешкоди у такому контакті, займає категоричну позицію, нездатність сторін знайти порозуміння у питаннях спільної фізичної опіки над сином, у тому числі шляхом застосування процедури медіації, визначення місця проживання малолітнього сина сторін разом з матір’ю забезпечить зростання дитини у безпечному, спокійному та стійкому середовищі.
Щодо зустрічі бабусі з дитиною – Постанова ВС від 12.06.2024 у справі № 755/18864/20
Верховний Суд зобов’язав матір дитини, яка перебуває за кордоном не чинити перешкод у спілкуванні бабусі з онукою шляхом щоденних відеозв’язків. Верховний Суд вважає, що встановлений спосіб спілкування бабусі з внуком відповідає якнайкращим інтересам дитини, які, у свою чергу, переважають над інтересами сторін.
Щодо зменшення аліментів – Постанова ВС від 19.06.2024 у справі № 686/22677/23
Верховний Суд вважає, що змінився сімейний стан позивача, а саме народження від іншого шлюбу доньки, на утримання якої останній сплачує аліменти відповідно до судового рішення, дійшов обґрунтованого висновку про те, що вказана обставина є самостійною підставою для зменшення розміру стягуваних із нього аліментів на користь Особи 1 з 1/4 на 1/6 частин.
Щодо виключення запису про батька дитини – Постанова ВС від 19.06.2024 у справі № 940/919/22
Матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач при реєстрації себе батьком дитини знав, що він не є його біологічним батьком чи за обставинами справи не міг не знати.
Щодо видачі обмежувального припису за заявою неповнолітньої – Постанова ВС від 12.06.2024 у справі № 306/2813/23
Аналіз норм права дає підстави виснувати, що із заявою про видачу обмежувального припису може звернутися як особа, яка постраждала від домашнього насильства і якій виповнилося 14 років, так і дід неповнолітньої.
Щодо розірвання договору про утримання дитини та місця її проживання – Постанова ВС від 17.04.2024 у справі № 355/1159/22
Не направлення відповідачкою на електронну адресу позивача завчасного повідомлення про зміну місця проживання дітей, за обставин, зумовлених введенням в Україні воєнного стану, та наявності ризику для безпеки малолітніх дітей, не може вважатися істотним порушенням договору про сплату аліментів, участь у вихованні та утриманні дітей та підставою припинення договірного урегулювання батьками питань фізичної опіки над дітьми, утримання й контакту.
Щодо встановлення факту проживання однією сім’єю та поділ майна подружжя – Постанова ВС 05.06.2024 у справі № 757/19682/18-ц
Сам по собі запис у договорах купівлі-продажу про не перебування у шлюбі або навпаки, згода іншого з подружжя на придбання майна не може бути самостійною підставою для віднесення такого майна до спільної чи особистої власності.
Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: https://tinyurl.com/4k82h4wu