Неналежна поведінка, пов’язана із наданням адвокатом, який надає безоплатну правничу допомогу, може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність. Адже встановлена особлива процедура участі у системі БПД зумовлює додаткові обов’язки.
Узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури з питань надання адвокатами безоплатної правничої допомоги, затверджене рішенням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури № ХІІ-011/2023 від 28.12.2023, оприлюднене на сайті ВКДКА.
Аналіз практики застосування кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури вимог законів під час розгляду справ, пов’язаних з наданням адвокатами БПД, дав змогу ВКДКА зробити низку практичних висновків з питань:
- узгодження позиції із підзахисним;
- відмови від виконання доручення;
- припинення дії доручення;
- невиконання доручення клієнта через відсутність правових підстав;
- можливості участі адвоката за призначенням у разі наявності в особи адвоката за договором;
- значення висновку комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами БПД.
Висновки можуть бути використані під час розгляду дисциплінарними палатами КДКА аналогічних питань.
Нагадаємо, відповідно до Закону «Про безоплатну правничу допомогу», адвокати є суб’єктами надання безоплатної первинної та вторинної правничої допомоги. Цим законом визначається порядок та умови їх залучення до надання такої допомоги. На таких адвокатів в повній мірі поширюються усі вимоги Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики та рішень Ради адвокатів України.