Адвокати Київщини разом з Вишгородським райсудом започаткували спільний волонтерський проєкт

08.04.2021

Адвокати Київщини разом з Вишгородським райсудом започаткували спільний волонтерський проєкт

Впровадження волонтерських сервісів для вразливих категорій учасників судових процесів (а це, насамперед, потерпілі та свідки) не є чимось дивним за кордоном, але тільки-но впроваджується в Україні. Серед піонерів в цій сфері – й Київська область.

Так, 8 квітня 2021 року Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко разом з головою Вишгородського районного суду Київської області Іриною Котляровою (на фото) підписали меморандум про співпрацю в рамках ініціативи «Модельні суди» Проєкту ЄС «Право-Justice». Йдеться про напрацювання спільних дій з метою створення “Служби волонтерів у Вишгородському районному суді Київської області“. Головними завданнями підписання Меморандуму є забезпечення процесуального супроводу та контролю комунікації волонтерів на базі суду з учасниками справ, для реалізації модельних програм по зменшенню психологічної напруги, мінімізації відчуття тривоги, фрустрації, зменшення часового проміжку перебування поза рамками судових засідань в учасників справ при візитах до суду, впровадження кращого європейського досвіду із судового адміністрування та діджиталізацію системи правосуддя на базі Вишгородського районного суду Київської області, як модельного суду в рамках нової фази Ініціативи “Модельні суди” Проєкту ЄС «Право-Justice».

Участь у заході також взяли начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області Світлана Шевченко, представник Ради адвокатів Київської області Ніна Чернобай, керівник Секретаріату Ради адвокатів Київської області Тетяна Мовчан, голова Асоціації судових репортерів України Сергій Козлов, керівник апарату Вишгородського районного суду Київської області Леся Паланичко, заступник керівника апарату Альона Смілянець та прессекретар суду Вікторія Ніколаєнко.

Адвокати як ніхто інші добре знають, яку значну шкоду та моральний стрес може завдавати судовий процес для громадян, які опиняються там вперше. Однак не тільки сторони в справі стикаються з дискомфортом. “Свідчення у суді теж є нелегким процесом, оскільки людина змушена повторно переживати ті самі події, знову відчуваючи біль, страх, приниження. Навіть коли йдеться про притягнення винних до відповідальності, судовий процес може бути справжнім випробуванням для його учасників, тому спеціальний сервіс для свідків та потерпілих, психологічна, інформаційна та інша волонтерська є надзвичайно корисною ініціативою”, – зауважили учасники зустрічі.

Водночас, зазначена ініціатива буде корисною й для осіб, які проходять стажування з метою отримання свідоцтва про здійснення адвокатської діяльності. “За такої ситуації поліпшуватиметься розвиток комунікаційних навичок майбутніх адвокатів, а також буде формуватись практичний досвід участі у судових процесах. Адже волонтери матимуть змогу “споглядати” за судовим процесом зі сторони”, – наголосив голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко. Очільник адвокатів Київщини упевнений, що волонтерський проєкт матиме успіх серед стажерів, адже буде додатковим “козирем” у процесі затвердження звіту про стажування.

Попередньо планується, що волонтери працюватимуть позмінно: перші 5 — до обіду. Інші після. Хоча сам механізм, власне як і кількість волонтерів та графік участі у Службі ще узгоджується.

Текст Меморандуму про співпрацю від 08.04.2021 року.

“Наша мета в покращенні людиноорієнтованості  –  поставити себе на місце особи, яка потрапила до суду”, – підкреслила начальниця Територіального управління ДСА України в Київській області Світлана Шевченко.

А голова Вишгородського райсуду Ірина Котлярова впевнена, що в разі успішної реалізації проєкту вдалий досвід взаємодії модельних судів з органами самоврядування адвокатури може бути поширений й на інші українські суди.

Наступний етап – навчання волонтерів, а вже за місяць – можливий й повноцінний старт роботи “адвокатських волонтерів” в стінах Вишгородського райсуду.

***

Довідково: В межах Проекту ЄС “Право-Justice” реалізовується підкомпонент 2.3 “Модельні суди”, який має на меті підвищення ефективності правосуддя, якості обслуговування клієнтів, покращення комунікації, підвищення безпеки та підтримку вразливих людей в українських судах. В модельних судах  заплановано впроваджувати кращий європейський досвід із судового адміністрування. Суди учасники ініціативи “Модельні суди”:  Вишгородський районний суд Київської області, Галицький районний суд міста Львова, Ковельський міськрайонний суд Волинської області, Краматорський міський суд Донецької області, Корольовський районний суд міста Житомира, Лозівський міськрайонний суд Харківської області. 
Юридичні новини України