Blog

04.03.2024

Безкарність породжує насильство відносно адвокатів

Чотири роки тому громада адвокатів Київської області вперше довела, що жоден злочин проти адвоката не залишиться безкарним. Адже справа про вбивство бориспільського адвоката Юрія Ігнатенка завершилась винесенням реального вироку вбивцям, серед яких були і досить впливові особи.

5 років поспіль справа Ігнатенка безуспішно розглядалась Броварським міськрайонним судом Київської області. Неодноразово змінювався склад суду, судді один за одним заявляли собі відводи. Лише після того, як справу взяв під контроль голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, а представництво потерпілих почали здійснювати ціла група адвокатів з Комітету захисту прав адвокатів, події почали розгортатись у правильному напрямі. Справу було передано до Дніпровського райсуду м. Києва – і фактично за 7 місяців її вдалося довести до обвинувального вироку.

Втім, віднедавна стало відомо про нову «негативну» практику того ж самого Броварського міськрайсуду, і теж в справі про насильство відносно адвоката.

На щастя, поки йдеться «усього лише» про погрозу вбивством адвоката, але в Раді адвокатів Київської області вирішили стати на захист колеги, поки не пізно.

Тож 29 лютого 2024 року під час спільного засідання членів Комітету захисту прав адвокатів та Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області було вирішено взяти під особливий контроль справу адвокатки Олени Ніколюк.

Ця справа є багатоаспектною.

Розпочалось все з ведення справи про розлучення та стягнення аліментів. Колишній чоловік клієнтки О.Ніколюк часто вів себе агресивно, а восени 2018 року навіть напав на адвоката, коли та разом зі своєю підзахисною намагалась перешкодити іншому з подружжя викрасти дитину з дитячого садочку. Адвокату Ніколюк Олені тоді зламали ніс та ребра.

Однак через декілька років кривдника виправдали…  у зв’язку з тим, що прокурором не було доведено наявність в діянні обвинуваченого складу кримінального правопорушення — умисного заподіяння захиснику легких тілесних ушкоджень у зв`язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги.

Ця справа за №361/794/21 дійшла навіть до Верховного Суду, який справедливо вирішив, що суб’єктивна сторона складу злочину за ст.398 КК не пов’язана з точною обізнаністю винного зі змістом повноважень, які в даний момент виконує потерпілий. Достатньо, щоб винний усвідомлював той факт, що захисник здійснює свою діяльність.

Справа повернулась на новий розгляд до Апеляційного суду м. Києва. Розгляд справи відбудеться 30 квітня 2024 року. І адвокати Київщини вже готуються до відвідування цієї справи.

Ситуація з кривдником для Олени Ніколюк мала й інше негативне продовження.

Через деякий час, вже 2019 року під час здійснення іншої діяльності щодо представництва інтересів клієнтки Ніколюк отримала від тієї ж самої людини пряму погрозу вбивством (усно). А декілька днів потому у поштовій скриньці за адресою проживання адвокатка знайшла ще й листівку зі своєю фотографією з погрозою смерті.

Але і в цьому випадку чоловік залишається безкарним. Відповідна кримінальна справа й досі блукає стінами Броварського суду – суддя навіть не завершила досудове слідство, й фактично не розпочала розгляд справи як такої (№361/3825/21). Чергове засідання у цій справі призначене на 7 березня 2024 року.

Прокуратура у цій справі поводить себе відверто мляво, на що адвокати будуть реагувати відповідними зверненнями.

Також за ініціативи голови Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності РАКО Леоніда Сівакова на засіданні комітету НААУ було вирішено спільно діяти по справі Олени Ніколюк «по-адвокатські дружньо, винахідливо та енергійно, з метою довести неможливість будь-якого насильства відносно адвоката під час здійснення своєї діяльності». Адже це вже не перший випадок насильства відносно адвокатів, які ведуть сімейні справи.

Спільна позиція членів Комітетів однозначна: жоден випадок насильства проти адвокатів не може залишитись безкарним.

Тож закликаємо адвокатів Київщини проявити солідарність і відвідати разом судові засідання на захист нашої колеги.

Комітет гарантує захист!

Новини партнерів та ЗМІ