Дійшовши висновку про необхідність звільнення особи від кримінальної відповідальності, суд має також прийняти рішення про закриття провадження

26.03.2021

Дійшовши висновку про необхідність звільнення особи від кримінальної відповідальності, суд має також прийняти рішення про закриття провадження

14 січня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 165/445/18 задовольнив частково касаційну скаргу прокурора на вирок апеляційного суду, який безпідставно не прийняв рішення щодо закриття кримінального провадження.

Вироком місцевого суду кількох осіб засуджено за ч. 2 ст. 342ч. 1 ст. 343ч. 2 ст. 345ч. 1 ст. 125 КК та на підставі ст. 75 КК засуджених звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком.

Вироком апеляційного суду щодо кількох засуджених призначене покарання скасовано та звільнено останніх від кримінальної відповідальності за вказані злочини на підставі ст. 49 КК.

Крім того, щодо кількох засуджених вирок місцевого суду в частині призначеного   покарання за ч. 2 ст. 345 КК із застосуванням положень ст. 75 КК скасовано та ухвалено новий вирок, яким засуджено одного за ч. 2 ст. 345 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік,  іншого – за ч. 2 ст. 345 КК до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік. У решті вирок місцевого суду залишено без зміни.

У касаційній скарзі прокурор посилався на те, що апеляційний суд хоча й правильно звільнив осіб від кримінальної відповідальності за вищевказані злочини на підставі положень ст. 49 КК України, однак, порушуючи вимоги ч. 3 ст. 288 КПК України, безпідставно не прийняв рішення щодо закриття кримінального провадження за зазначеними кримінальними правопорушеннями.

Верховний Суд погодився з доводами касаційної скарги прокурора щодо необхідності закриття кримінального провадження в частині звільнення від кримінальної відповідальності осіб на підставі положень ст. 49 КК, ураховуючи положення п. 1 ч. 2 ст. 284ч. 3 ст. 288 КПК.

Як убачається з вироку суду апеляційної інстанції, застосовуючи до осіб положення ст. 49 КК та звільняючи їх від кримінальної відповідальності, суд відповідно до положень вказаних норм КПК кримінальне провадження не закрив, чим допустив істотні порушення вимог процесуального закону.

Отже, Верховний Суд змінив вирок апеляційного суду щодо засуджених, а кримінальне провадження щодо закрив на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК. У решті вирок апеляційного суду залишив без змін.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Новини партнерів та ЗМІ