Ґрунтовні знання та ретельне дотримання стандартів оформлення заяви до ЄСПЛ є запорукою розгляду справи у міжнародній інституції

13.10.2021

Ґрунтовні знання та ретельне дотримання стандартів оформлення заяви до ЄСПЛ є запорукою розгляду справи у міжнародній інституції

За ініціативи Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ 05 жовтня 2021 року відбувся круглий стіл, присвячений міжнародному судовому контролю за реалізацією конвенційних прав людини.

Відкрила захід заступниця Голови профільного Комітету, адвокат Марія Островська, яка акцентувала увагу на важливості обговорення теми круглого столу, зазначивши, що наразі Україна займає третє місце з кількості поданих скарг до Європейського суду з прав людини. Проте лише крихітна їх частина проходить перший етап – стадію прийнятності. Завдяки налагодженню Комітетом прямої комунікації з юристами Страсбургу, адвокати мають нагоду отримати поради від фахівців ЄСПЛ із досвідом фільтрування заяв українських правників.
 
Так, почесним гостем і головним експертом заходу став старший юрист Секретаріату ЄСПЛ, заступник секретаря Адміністративного трибуналу Ради Європи, колишній очільник Секції з попереднього розгляду скарг проти України Дмитро Третьяков. У своїй доповіді експерт ґрунтовно окреслив стандарти успішного оформлення, подання та розгляду скарг у Європейському суді з прав людини і дав вичерпні відповіді на запитання адвокатів-практиків і науковців, що стосувалися тонкощів отримання статусу учасника судового провадження у міжнародній інституції.
 
Серед іншого, були розглянуті питання щодо: оформлення заяви до ЄСПЛ, етапів розгляду справи, політики пріоритетності при поданні заяв до ЄСПЛ, необхідності збереження балансу інтересів сторін і так званої подвійної комунікації.
 
Участь у дискусії також узяли Олена Сібільова – адвокат, координатор програми Ради Європи HELP від НААУ, доктор філософії, Голова Комітету з підвищення професійної кваліфікації, що діє у складі НААУ, Дмитро Ягунов – адвокат, доктор політичних наук, член Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню від України, Людмила Островська – адвокат, доцент Національного університету «Одеська юридична академія», співзасновник АО «Партнери», Ганна Іщенко – адвокат, член Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ, керівник АО «Іщенко, Світлицький та Партнери», Наталія Охотнікова – адвокат, тренер із захисту прав людини у ЄСПЛ, Сергій Костянчук – президент «Київської фундації культури».
 
Захід відбувся у Державному інформаційному агентстві «Укрінформ» за підтримки громадської організації «Правозахисний Хаб» та юридичної фірми «Шабалін і Костянчук». Кожен з учасників поділився власним досвідом ініціювання судового процесу у міжнародній інституції, переможними справами в національних судах, правничими думками про взаємозв’язок практики ЄСПЛ із судовою системою України, релевантність її використання.
 
Відеозапис круглого столу можна переглянути YouTube-каналі НААУ за посиланням https://youtu.be/fPtzGgCTllk
 
Юридичні новини України