Blog

15.09.2021

КЦС ВС: адвокат може підписувати позов про розірвання шлюбу від імені клієнта

Касаційний цивільний суд ВС вказав, що адвокат як представник позивача має право підписувати та подавати позовну заяву від імені заінтересованої особи.
 
Суть справи
 
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову про розірвання шлюбу, оскільки позовну заяву від імені заінтересованої особи було подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
 
Апеляційний суд не погодився із таким висновком суду, вказавши, що згідно з  документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, які містяться в матеріалах справи, представникові позивача – адвокату надано всі процесуальні права та обов’язки, визначені для позивача, а отже, він не мав встановлених законом процесуальних перешкод та обмежень для підписання та подання до суду позову про розірвання шлюбу від імені клієнта.
 
 
Верховний Суд залишив без змін рішення суду апеляційної інстанції та зазначив, що у матеріалах справи наявно достатньо документів, які посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, а тому він має право:
 
складати, підписувати та подавати за дорученням клієнта скарги, заяви, клопотання, зокрема позовні заяви, відзиви, заперечення;
отримувати копії (дублікати) свідоцтв про одруження, про народження, витяги з державного реєстру речових прав на нерухоме майно тощо.
За змістом частини 4 статті 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
 
Відповідно до частини 1 статті 64 ЦПК України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов’язки.
 
Згідно з частиною 2 статті 175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем, або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
 
Відповідно до частини 7 статті 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
 
Новини партнерів та ЗМІ