Blog

15.03.2024

ККС ВС вказав, у якому випадку ухвала слідчого судді в об’єднаному кримінальному провадженні підлягає оскарженню

Під час досудового розслідування ухвала слідчого судді про відмову в задоволенні скарги на повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри в об’єднаному кримінальному провадженні, в якому частина відомостей про кримінальні правопорушення внесена до ЄРДР до 16 березня 2018 року, а частина – після, підлягає апеляційному оскарженню.

На це вказав Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в постанові від 27 лютого 2024 року у справі № 991/1568/23.

 За обставинами справи

Суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника підозрюваного, за якою оскаржувалась ухвала слідчого судді ВАКС про відмову в задоволенні скарги на повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення.

Суддя Апеляційної палати ВАКС послався на те, що апеляційна скарга подана на ухвалу слідчого судді, яка відповідно до статті 309 КПК України не підлягає оскарженню в апеляційному порядку на стадії досудового розслідування.

Висновки ВС

ККС ВС звернув увагу, що зміни до частини 2 статті 309 КПК України в частині скасування повідомлення про підозру чи відмову в задоволенні скарги на повідомлення про підозру внесені згідно із Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIІI «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (Закон № 2147-VIІI) і введені в дію з 16 березня 2018 року. У пункті 4 § 2 «Прикінцеві положення» розділу 4 цього Закону вказано, що зазначені зміни не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, у яких відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР після введення в дію цих змін.

Водночас законодавець не передбачив вирішення ситуації, коли об’єднуються в одне провадження матеріали досудового розслідування, зареєстровані в ЄРДР до цієї дати та після неї.

ККС ВС дійшов висновку, що найбільш сприятливим для заявника буде тлумачення закону, відповідно до якого в об’єднаних кримінальних провадженнях, які складаються з проваджень, зареєстрованих у ЄРДР до та після 16 березня 2018 року, мають застосовуватися гарантії, запроваджені Законом № 2147-VIІI, тобто зазначена ухвала слідчого судді підлягає апеляційному оскарженню.

Джерело

Новини партнерів та ЗМІ