НААУ направить звернення до ВР щодо законопроекту про спрощення доступу до БПД

26.03.2021

НААУ направить звернення до ВР щодо законопроекту про спрощення доступу до БПД

НААУ закликає парламент не ухвалювати змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання у тій редакції, в якій вдруге пропонується запровадити peer review для адвокатів системи БПД.

Відповідне звернення НААУ направить Голові Верховної Ради. Про це повідомила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова на засіданні Ради адвокатів України.

Попередній проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги дітей та осіб з інвалідністю та підвищення якості її надання, був зареєстрований за №2704 28 грудня 2019 року, але був відкликаний у березні 2020 року після заперечень з боку НААУ. Законопроектом, зокрема, пропонувалось запровадити peer review для адвокатів системи БПД за прикладом шотландської моделі, що насправді є спробою ставити під ревізію правову позицію захисту і втручанням в адвокатську таємницю.

«Такий законопроект був внесений до парламенту. Ми надавали до нього свої зауваження. Ми вказували на те, що цей законопроект підготовлений Міністерством юстиції без адвокатури. При цьому, він стосується саме адвокатів і, відповідно до європейських стандартів, має бути з нами узгоджений. Незважаючи на те, що цей законопроект був відкликаний, нещодавно, 19 лютого з’явився новий законопроект, з новим номером, з новою назвою, але ж з такими самими пропозиціями, що треба запровадити peer review», – зазначила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ наголосила, що новий законопроект так само, як і попередній, не був узгоджений з адвокатурою.

«Наш Комітет з питань БПД готує висновок до цього законопроекту. На його підставі ми повинні зробити звернення до Голови Верховної Ради, бо днями парламент буде розглядати це питання на Комітеті ВР. Ми маємо звернутися для того, щоб ще раз підкреслити, що цей законопроект адвокатура не сприймає і вважає, що цей закон має бути зовсім іншим з організаційної точки зору. Крім того, він був направлений до парламенту без погодження з адвокатурою», – підкреслила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ наполягає на тому, що для реформування БПД має бути поданий інший законопроект, який запровадить реально європейську модель з мінімальною роллю держави.

«Організацією БПД має займатися адвокатура, а держава повинна визначати критерії для отримання безоплатної правової допомоги, порядок та розміри фінансування. За нашими попередніми оцінками, якщо така модель буде запроваджена, економія для державного бюджету буде складати до 70%», – наголосила Лідія Ізовітова.

НААУ готова підготувати такий законопроект із залученням профільного Комітету з питань БПД та надалі внести його на розгляд Комісії з питань правової реформи при Президенті.

 

Юридичні новини України