Найбільше порушень прав адвокатів в 2020 році сталося у Києві та області

02.02.2021

Найбільше порушень прав адвокатів в 2020 році сталося у Києві та області

Впродовж 2020 року правоохоронні органи надіслали 170 повідомлень про обшуки та затримання адвокатів. Всього місцеві ради адвокатів здійснили 229 виїздів на обшуки і затримання колег. 53 обшуки й затримання сталися без повідомлення ради адвокатів регіону, що є порушенням закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Про це свідчать дані статистичної звітності про діяльність органів адвокатського самоврядування за 2020 рік.

При цьому Київ та Київська область утримують рекордні показники практично за всіма згаданими параметрами, і ця тенденція утримувалася в усі квартали минулого року. Загалом, у 2020 році рада адвокатів столиці отримала 40 повідомлень про затримання та обшуки, в область надійшло 30 таких документів. На третьому місці – рада адвокатів Одеської області, яка 25 разів отримала повідомлення про проведення процесуальних дій у захисників. 

В 2020 році члени ради адвокатів Київщини здійснили найбільшу кількість виїздів на затримання та обшуки в адвокатів – 70. У столиці РАР здійснила 42 виїзди, на Одещині – 32.

У Київській області також сталося найбільше несанкціонованих обшуків та затримань адвокатів – 32. В Харківській та Одеській області зафіксовано по 8 подібних випадків впродовж року.

До регіональних рад за минулий рік надійшло 1532 звернення адвокатів про відмову у наданні інформації на адвокатський запит, що також є порушенням профільного закону. зокрема, законом встановлено, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

За цим показником лідерами також виявилися Київська область (397) та Київ (342). 120 звернень отримала рада адвокатів Одеської області. Ради адвокатів регіону склали 360 адміністративних протоколів про порушення: 135 – у Київській області, 55 – в Одеській та 40 – у Дніпропетровській.

У 2020 році до РАР надійшло 121 звернення адвокатів з приводу порушення їхніх професійних прав. 31 звернення отримала РАР Київської області, 19 – Донецької та 11 – Дніпропетровської.

До Ради адвокатів України надійшло 112 звернень про порушення прав адвокатів за 2020 рік. 37 з них були направлені до правоохоронних органів, 111 – до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності для подальшого опрацювання.

Як відомо, закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, за окремими винятками. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи у відносинах з адвокатами зобов’язані дотримуватися вимог Конституції України та законів України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколів до неї, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, практики Європейського суду з прав людини.

 

Юридичні новини України