НАЗК підтвердило можливість адвокатів надавати лобістські послуги

07.06.2024

НАЗК підтвердило можливість адвокатів надавати лобістські послуги

Адвокати не є субʼєктами лобіювання, але вони мають можливість набути цей статус відповідно до положень закону «Про лобіювання». При цьому займатися лобізмом вони можуть поза межами адвокатської діяльності.

Про це інформує «Закон і Бізнес» з посиланням на НААУ.

На це звернула увагу заступник керівника відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики Національного агентства з питань запобігання корупції Анастасія Єзереська під час зустрічі керівництва відомства з представниками European Business Association.

«Адвокат може надавати лобістські послуги, але поза межами своєї адвокатської діяльності. Тобто, навіть громадська організація, неприбуткова організація може надавати лобістські послуги, якщо вона визначає себе як суб’єкта лобіювання, реєструється. У нас немає обмеження, – зауважила представниця НАЗК. – Ми визначаємо, що вони апріорі не є лобістами і суб’єктами лобіювання, але вони не позбавлені права набути цього статусу».

За законом, лобіюванням є діяльність, яка має на меті вплив на суб’єкта правотворчої діяльності або правотворчої ініціативи в комерційних інтересах бенефіціара. При цьому адвокатська діяльність, а також діяльність громадських об’єднань, інших неприбуткових підприємств, установ та організацій не вважаються лобіюванням.

Перелік обмежень для субʼєктів лобіювання визначений ст. 10 закону. Ними зокрема не можуть бути особи:

– уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

– що мають судимість за вчинення злочину, або на яких накладалося адмінстягнення за корупційне порушення, або стягнення у вигляді заборони здійснення лобіювання;

– недієздатні, обмежено дієздатні;

– громадяни або резиденти держави, що здійснює збройну агресію проти України;

– включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності, або стосовно якої застосовано міжнародні санкції;

– суб’єкти забезпечення правотворчої діяльності;

– кандидати на виборну посаду (Президента, депутатів).

Про можливість суміщення адвокатської діяльності із наданням послуг з лобіювання адвокати запитували і Раду адвокатів України. Свої розʼяснення з цього приводу орган адвокатського самоврядування має надати під час найближчого засідання 7-8 червня цього року.

Закон і Бізнес

Новини партнерів та ЗМІ