Неприбуття адвоката під час карантинних обмежень у судове засідання є підставою для його відкладення з поважних причин – рішення РАУ

23.04.2021

Неприбуття адвоката під час карантинних обмежень у судове засідання є підставою для його відкладення з поважних причин – рішення РАУ

Національна асоціація адвокатів України наполягає на тому, що неприбуття учасника провадження у судове засідання під час обмежувальних карантинних заходів є підставою для його відкладення з поважних причин. У зв’язку з цим НААУ закликає парламент ухвалити відповідні зміни до процесуальних кодексів. Звернення щодо цього буде скеровано до Верховної Ради України та Комісії з питань правових реформ при Президентові України.

Про це, зокрема, йдеться у рішенні Ради адвокатів України від 2 квітня 2021 року.

РАУ зазначила, що в умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції, ставлячи життя і здоров’я людини як найвищу соціальну цінність на перше місце, забезпечують і гарантують людям насамперед право на життя і здоров’я, а також право на захист – тобто право на справедливий суд. Адже Основний Закон України визначає, що діяльність судів не може бути припинена навіть в умовах військового або надзвичайного стану.

Незважаючи на небезпечні умови, адвокати продовжують виконувати свої професійні обов’язки, у тому числі, надають правничу допомогу громадянам. Таким чином, діяльність адвокатів жодного дня не припинялася, навіть у періоди стрімкого зростання захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Саме тому виникла необхідність встановлення відповідного балансу між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії, а також вироблення уніфікованого підходу до особливостей розгляду судових справ в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Національна асоціація адвокатів України розробила та затвердила рекомендації щодо захисту соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину.

РАУ, зокрема, визначила, що:

– у разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв.м. у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо), адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров’ю;

– при обмеженні на пересування громадським, міжміським та міжнародним транспортом тощо, перебування на самоізоляції, у разі підтвердженого зараження членів родини, з якими адвокат проживає або контактував, адвокат повідомляє, за можливості, на електронну адресу суду або слідчих органів про неможливість прибуття з поважних причин;

– адвокат може подавати клопотання про відкладення розгляду справ у зв’язку із карантинними заходами, поточною епідемічною ситуацією в районі, де знаходиться суд або проживає чи здійснює діяльність адвокат;

– такі дії адвоката не є порушенням ПАЕ. При цьому, позбавленням права на вільний вибір захисника та порушенням ПАЕ вважається залучення судом адвоката з метою надання безоплатної правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надає особі правничу допомогу за договором та повідомив суд про неможливість брати участь у судовому процесі.

Ці рекомендації КДКА регіону та ВКДКА мають враховувати під час розгляду/перегляду дисциплінарних справ щодо здійснення адвокатської діяльності в умовах дії карантину.

Крім того, НААУ направить звернення до Міністра юстиції України Малюськи Д.Л. з вимогою забезпечити безпеку адвокатів, які задіяні в системі БПД.

Юридичні новини України