Особливості призначення покарання за злочини, кваліфіковані за однією статтею, проте вчинені до і після ухвалення вироку, – ВС

30.04.2021

Особливості призначення покарання за злочини, кваліфіковані за однією статтею, проте вчинені до і після ухвалення вироку, – ВС

Об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду пояснила особливості призначення покарання за кримінальні правопорушення, кваліфіковані за однією статтею (частиною статті) КК України та вчинені особою як до, так і після ухвалення попереднього вироку. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

У касаційній скарзі прокурор посилається на помилковість висновків судових інстанцій щодо необхідності застосування положень ч. 4 ст. 70 та ст. 71 КК під час призначення покарання засудженому.

Прокурор зазначає, що оскільки епізоди злочинної діяльності засудженого (28 грудня 2018 року та 28 січня 2019 року) підпадають під дію одного й того самого кримінального закону (ч. 2 ст. 185 КК), то за кожен з них не може бути призначено окреме покарання, адже зазначені епізоди не отримали самостійної кваліфікації і не мають самостійної санкції.

Кримінальне правопорушення вчинено особою до набрання вироком від 17 січня 2019 року законної сили (17 лютого 2019 року). На думку прокурора, засудженому безпідставно призначили покарання окремо за кожен епізод злочинної діяльності за ч. 2 ст. 185 КК.

Висновок ОП ККС ВС (постанова від 8 лютого 2021 у справі № 390/235/19,  окрема думка судді)

Спеціальні правила ч. 4 ст. 70 КК України не застосовуються, якщо:

  • у діях особи має місце повторність кримінальних правопорушень, передбачена ч. 1 ст. 32 КК України,
  • ця особа засуджується за вчинення кількох тотожних кримінальних правопорушень, які кваліфікуються за однією статтею або частиною статті Особливої частини КК України,
  • при цьому одне або кілька з них були вчинені до ухвалення попереднього вироку, а ще одне або декілька – після його ухвалення.

У такому разі суд кваліфікує зазначені кримінальні правопорушення за однією статтею або частиною статті Особливої частини КК України та призначає покарання, передбачене її санкцією, а остаточне покарання визначає за правилами ст. 71 КК України за сукупністю вироків.

Такого висновку дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, розглянувши касаційну скаргу прокурора на вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів у кримінальному провадженні за обвинуваченням особи, раніше неодноразово судимої, за крадіжку, вчинену повторно.

ОП ККС ВС змінила вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів, виключивши з них рішення про призначення покарання особі за ч. 2 ст. 185 КК України окремо за кожен з епізодів крадіжок та призначення покарання на підставі ч. 4 ст. 70 КК України.

Також касаційний суд остаточно визначив особі покарання на підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків.

Джерело

Юридичні новини України