Постанова ККС ВС щодо наслідків направлення до суду обвинувального акта поза межами строків досудового розслідування

03.08.2021

Постанова ККС ВС щодо наслідків направлення до суду обвинувального акта поза межами строків досудового розслідування

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора на ухвалу місцевого суду про закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строку досудового розслідування та на ухвалу апеляційного суду, якою судове рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Як зазначено в постанові ККС ВС, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців. Строк досудового розслідування може бути продовжений із підстав та в порядку, передбачених КПК України (ст. 219 КПК України).

У цьому кримінальному провадженні відомості про вчинення кримінального правопорушення були внесені до ЄРДР 19 вересня 2018 року, 5 квітня 2019 року особі повідомлено про підозру, а 4 липня 2019 року місцевий суд продовжив строк досудового розслідування до 5 вересня того ж року.

4 вересня 2019 року стороні захисту в порядку ст. 290 КПК України повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів, з якими підозрювана та її захисник ознайомилися 10 лютого 2020 року.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею. Тобто останній день строку досудового розслідування – 11 лютого 2020 року.

Обвинувальний акт був складений 5 лютого 2020 року, а 10 лютого підозрюваній та її захиснику під розписку в межах строку досудового розслідування вручено копії обвинувального акта. 13 лютого того ж року обвинувальний акт відправлено до суду, того ж дня суд його отримав (тобто поза межами строку, визначеного у ст. 219 КПК України).

Отже, касаційні доводи прокурора про те, що орган досудового розслідування жодних порушень строків досудового розслідування, зазначених у ст. 219 КПК України, не допустив, а строк направлення обвинувального акта до суду кримінальним процесуальним законом не визначений, є необґрунтованими.

Крім того, як зазначено в постанові ККС ВС, повноваження суду закрити кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України встановлено у ст. 314 КПК України, а тому касаційні доводи прокурора про відсутність повноважень у суду першої інстанції закривати кримінальне провадження з цих підстав, оскільки це є прерогативою прокурора, є неприйнятними.

Касаційні доводи про те, що суд не розглянув клопотання прокурора про надання часу для підготовки документів, що свідчать про реєстрацію вихідного листа до суду з обвинувальним актом у системі електронного документообігу, яка функціонує в органах прокуратури, колегія суддів касаційного суду вважає непереконливими, оскільки в касаційній скарзі прокурор не заперечує того факту, що обвинувальний акт скеровано до суду 13 лютого 2020 року, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 290 КПК України досудове розслідування вважається завершеним після повідомлення стороні захисту про його завершення та відкриття матеріалів. Саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише його складання, затвердження чи вручення стороні захисту, має бути вчинено в рамках строку досудового розслідування.

Постанова у справі № 752/3218/20 (провадження №  51-2066км21)– https://reyestr.court.gov.ua/Review/98146645.

Джерело

Юридичні новини України