Blog

01.03.2021

Посилення ролі адвокатури в управлінні БПД сприятиме кращій якості безоплатної правової допомоги

Голова НААУ Лідія Ізовітова провела зустріч з Головою моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільдою Богнер.

Провідною темою зустрічі стали якість надання правової допомоги, в тому числі у системі БПД,  порушення права на захист та судовий розгляд тощо у ході кримінальних проваджень, пов’язаних з конфліктом на Сході.

У розмові також взяли участь Голова Комітету захисту прав людини Ганна Колесник та керівник Секретаріату НААУ Вадим Красник, спеціаліст місії ООН Михайло Сорочишин.

На початку зустрічі Матільда Богнер охарактеризувала пріоритети роботи місії в Україні, особливості складання Доповідей Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Зокрема, місія здійснює систематичний моніторинг порушень прав адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході. З 2018 року кількість нападів на адвокатів та інших протиправних дій щодо захисників, які надають правничу допомогу у цій категорії справ, зменшилася, проте, причетні до таких дій не притягнуті до відповідальності, що створює відчуття безкарності злочинів проти адвокатів. Окрім фізичного впливу, адвокати в цій категорії справ піддаються кримінальному переслідуванню за адвокатську діяльність, що також викликає стурбованість місії.

За словами керівника місії, НААУ активно взаємодіє з міжнародними експертами у питаннях незалежності адвокатів, здійснення правосуддя та захисту прав громадян, і ця співпраця має низку успішних практичних проектів та прикладів.

Михайло Сорочишин уточнив, що якість надання безоплатної правової допомоги особам у згаданій категорії справ не завжди відповідає професійним стандартам. Так, адвокати з системи БПД діють в інтересах обвинувачення, змушуючи клієнтів укладати угоди зі слідством. Аналогічно в інших категоріях чутливих справ адвокати з системи БПД також не надають належного захисту прав клієнтів, наприклад, не сприяють відновленню дієздатності осіб, які перебувають в інтернатах.

У цьому контексті під час зустрічі в НААУ було обговорено способи покращення якості БПД. Так, представники НААУ заперечили доцільність запровадження такого механізму, як peer review. У пропонованому Міністерством юстиції вигляді ця новела розширить можливості втручання посадових осіб БПД у роботу адвоката, посилить контроль над адвокатами, унеможливить дотримання адвокатської таємниці, а також передбачатиме додаткове фінансування для посадовців, які контролюватимуть адвокатів шляхом peer reveiw.

«Дуже часто держава нав’язує адвокату реалізацію правової позиції, яка вигідна державі, а не людині. Ми пропонуємо європейську модель управління системою БПД, а держава нехай визначає категорії громадян, які мають право на безоплатну правову допомогу. Адвокат у такій системі має бути незалежним від держави. Система peer review лише поглибить залежність від держави і надасть можливості державі замкнути на собі перевірку адвокатів, вплив на них та дозволить приховувати порушення як прав адвокатів, які працюють у БПД, та порушення прав їхніх клієнтів», – наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Наразі, за словами керівника Секретаріату НААУ Вадима Красника, система БПД не застосовує передбачений законом механізм оцінки якості надання БПД. Зокрема, комісії з оцінки якості БПД, передбачені профільним законом при регіональних радах адвокатів, фактично не залучені до розгляду скарг на адвокатів та оцінки їхньої роботи. Саме ці комісії, відповідно до принципу адвокатського самоврядування, а не комісії чиновників Міністерства юстиції, мають здійснювати ці функції.   

Голова Комітету захисту прав людини Ганна Колесник додала, що у системі БПЛ існує непрозорий і непропорційний розподіл доручень між адвокатами. Доказом цього є і те, що в резонансних справах проти високопосадовців або великих бізнесменів також призначаються безоплатні адвокати.

За підсумками зустрічі Лідія Ізовітова запропонувала провести серію спільних заходів з представниками моніторингової місії ООН, присвячений порушенням прав адвокатів, якості безоплатної правової допомоги у справах, пов’язаних з конфліктом та інших чутливих справах, порушенням прав людини з боку працівників правоохоронних органів (поліцейська жорстокість, катування, незаконні затримання тощо). Однією з тем такого заходу також стануть порушення прав журналістів та активістів (право на свободу вираження).

Джерело

 

Юридичні новини України