Blog

10.12.2021

Практика ККС: що станеться з обвинувальним вироком, направленим до суду поза межами строків досудового розслідування

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду розглянув справу №405/3805/20 та встановив, що саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише складання цього акта, затвердження чи вручення стороні захисту, повинно бути вчинено в рамках строку досудового розслідування.

При цьому ККС виходив з такого.
 
Положеннями п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК передбачено, що досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
 
Частиною 1 ст. 219 КПК визначено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
 
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
 
Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та у порядку, передбачених КПК.
 
Частиною 2 ст. 109 КПК визначено, що реєстр матеріалів досудового розслідування повинен містити номер та найменування процесуальної дії, проведеної під час досудового розслідування, а також час її проведення, реквізити процесуальних рішень, прийнятих під час досудового розслідування; вид заходу забезпечення кримінального провадження, дату і строк його застосування.
 
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 290 КПК досудове розслідування вважається завершеним після повідомлення стороні захисту про його завершення та відкриття матеріалів.
 
Саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише складання цього акта, затвердження чи вручення стороні захисту повинно бути вчинено в рамках строку досудового розслідування.
 
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.
 
Відповідно до положень п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 ч. 1 або ч. 2 ст. 284 цього Кодексу.
 
Обставини справи
 
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 22 березня 2021 року задоволено клопотання захисника та закрито кримінальне провадження від 29 вересня 2018 року за обвинуваченням особи у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1, 3 ст. 191, ч. 1 ст. 358, частинами 1, 3 ст. 191 КК, а ОСОБА_2 – у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 358, частинами 1, 3 ст. 191 КК, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.
 
Кропивницький апеляційний суд ухвалою від 1 червня 2021 року рішення місцевого суду за апеляційною скаргою прокурора залишив без зміни.
 
У касаційній скарзі прокурор просив скасувати судові рішення місцевого та апеляційного судів у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
 
На думку прокурора, всі процесуальні дії були здійснені в межах строків досудового розслідування, а тому висновки місцевого та апеляційного судів про порушення строків досудового розслідування є хибними.
 
Проте ККС вважає, що у касаційній скарзі прокурора відсутні обґрунтовані доводи, які би дозволили Верховному Суду дійти висновку, що рішення судів у цьому кримінальному провадженні постановлено з істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону.
 
Крім цього, згідно з реєстром матеріалів у період з 27 березня по 13 квітня 2020 року у цьому кримінальному провадженні проводилися процесуальні дії, однак прокурор не пояснює, що стало підставою для їх проведення в період ознайомлення стороною захисту, як стверджує прокурор, з матеріалами кримінального провадження.
 
Новини партнерів та ЗМІ