Проект 10449: НААУ подає правки щодо бронювання адвокатів

12.02.2024

Проект 10449: НААУ подає правки щодо бронювання адвокатів

З метою забезпечення конституційної гарантії права кожного на правничу допомогу, у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації необхідно передбачити бронювання адвокатів. Відповідні правки будуть направлені суб’єктам, залученим до процесу підготовки проекту до другого читання.

Таке рішення ухвалила Рада адвокатів України під час засідання 8 лютого 2024 року.

Верховна Рада вчора, 7 лютого, ухвалила за основу проект Закону №10449 від 30.01.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Згідно з регламентом, у народних депутатів є два тижні на подання профільному комітету парламенту зауважень і пропозицій (правок) щодо доопрацювання документу і його підготовки до другого читання.

Проект зокрема передбачає зміни до ст. 25 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно з якими бронюванню підлягатимуть в тому числі військовозобов’язані, які працюють або проходять службу в судах, інших державних органах та установах системи правосуддя та органах досудового розслідування. Пропонується закріпити, що порядок та організацію бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних визначатиме Кабмін.

У НААУ вважають, що перелік військовозобов’язаних осіб, які підлягають бронюванню, необхідно доповнити адвокатами України.

«Усім відомо, що судді, прокурори, які діють в системі правосуддя, мають броню від мобілізації. І не тільки вони – їх помічники, інші працівники суду та прокуратури, працівники інших правоохоронних органів. Проте щодо адвокатів, які захищають права людей, надаючи правничу допомогу, питання не вирішене», – зауважила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Вона нагадала, що НААУ вже неодноразово відзначала, що порядок бронювання військовозобов’язаних має передбачати також адвокатів як осіб, які входять до організації системи правосуддя, і зверталася з цього приводу до Кабміну та парламенту.

«Якщо законопроект прийнято навіть без пропозицій профільного комітету ВР, то це означає, що наша позиція з цього приводу наразі не розглядалася, – пояснила Л.Ізовітова. – З огляду на існуючу законодавчу процедуру підготовки проекту до другого читання, пропоную подати наші конкретні пропозиції доповнення статей проекту щодо бронювання адвокатів до Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки а також спікеру парламенту, депутатам-адвокатам та Уповноваженому ВР з прав людини, як суб’єктам законодавчої ініціативи».

За підрахунками заступника голови НААУ, РАУ Олексія Кухаря, йдеться про 7 – 10 тисяч військовозобов’язаних адвокатів. «З одного боку, така кількість чоловіків абсолютно не вплине на обороноздатність країни, якщо вони отримують бронь. З іншого, – це найбільш активна частина адвокатів, – зауважив він. – Це той «прошарок» адвокатів-чоловіків, які можуть бути на слідчих діях десь на фронті, близько до нього виїхати для того, щоб проводити слідчі дії, куди жінкам важко потрапити і важко там перебувати. Тож їх мобілізація суттєво знизить захист громадян, що необхідно враховувати».

Новини партнерів та ЗМІ