Призначення арбітра. Як обрати та які етичні правила та інші фактори треба враховувати

21.01.2022

Призначення арбітра. Як обрати та які етичні правила та інші фактори треба враховувати

Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему “Призначення арбітра: як обрати та які етичні правила та інші фактори треба враховувати?”, Хріпкова Кристина, адвокат, член Комітету з питань альтернативного врегулювання спорів, що діє в складі НААУ, член Української Арбітражної Асоціації, розповіла про важливість правильної номінації або призначення арбітра стороною в міжнародному комерційному арбітражному спорі.

Досить часто українські адвокати захищають інтереси клієнтів в міжнародних комерційних арбітражних справах, які проводяться за різними міжнародними регламентами та з місцем розгляду за кордоном.
 
Адвокат може виступати в якості головного радника або співпрацювати з іноземними радниками з інших країн.
 
Крім того українські адвокати можуть бути призначені в якості арбітрів сторонами спору або арбітражної інституції за кордоном.
 
Наслідки вибору арбітра:
  • Якість арбітражного розгляду справи залежить від складу арбітражу
  • Правовий та культурний досвід арбітрів має життєво важливий вплив на процедуру арбітражного розгляду та на арбітражне рішення
  • Роль бокових арбітрів
  • Незацікавлені / зайняті арбітри
  • Вибір одного з двох арбітрів може впливати на вибір головуючого арбітра
 
Вибір арбітра може вплинути на ключові питання, особливо там, де сторони не домовились:
  • Вибір закону та тлумачення договорів / закону
  • Застосування певних процедур, включаючи підхід до розкриття інформації
  • Характер та тривалість усних засідань, включаючи допит свідків та експертів
  • Розподіл витрат та інше
 
В 2019 році проведено міжнародне опитування серед учасників арбітражних процесів, які визначили найважливіші характеристики арбітрів. Зокрема 70% винесення рішення протягом розумного періоду часу. 68% готовність приймати важкі рішення, в тому числі з процесуальних питань та володіння арбітрів навичками управління процесом. 63% володіння технічними знаннями.
 
Існують різні методи формування арбітражного трибуналу.
 
Зокрема, сторони контракту в арбітражній угоді / арбітражному застереженні або в угоді про передачу спору до арбітражу мають право узгодити кількість арбітрів (непарну і навіть парну кількість), їх кваліфікації, метод призначення, можуть погодитися на призначення конкретних осіб членами арбітражного трибуналу.
 
За відсутності попередньої домовленості сторін, сторони можуть узгодити процедуру призначення арбітражного трибуналу вже після подання запиту про арбітраж.
 
Якщо сторони не узгодили процедуру, то кожна сторона призначає свого арбітра, і за взаємною згодою сторони обирають головуючого арбітра, або призначені арбітри обирають головуючого арбітра (якщо вони не в змозі це зробити, то головуючого призначає орган, що уповноважений призначати арбітрів).
 
Новини партнерів та ЗМІ